Ratownicy dla strażaka uzbierali ponad 13,5 tys. złotych!

fot. Adam Hejnar - Krosno112.pl fot. Adam Hejnar - Krosno112.pl

Kolumna stu trzech samochodów strażackich i ratowniczych w sobotni wieczór rozświetliła Krosno i okolice na niebiesko. Tak rekordową liczbę wozów pożarniczych i innych specjalistycznych zebrała ważna idea. Pomoc dla Łukasza Dubisa – strażaka OSP Kopytowa, dla którego zbierane były środki na leczenie i rehabilitację.

W sobotę (8 października) parkingi przy ul. Legionów w Krośnie pękały w szwach. Akcja „Ratownicy dla strażaka” zebrała rekordową liczbę osób i wozów. O chorobie Łukasza dowiedzieliśmy się kilka miesięcy wcześniej. Na prośbę bliskich osób Łukasza, który po zatrzymaniu akcji serca, długotrwałej reanimacji zapadł w śpiączkę, postanowiliśmy zaangażować się w zorganizowanie akcji charytatywnej na jego rzecz.

Od początku, kiedy zaczęliśmy nagłaśniać wydarzenie zgłaszały się jednostki OSP i inne służby ratownicze. Odzew i zainteresowanie akcją było tak duże, że trzeba było uruchomić kolejne parkingi i miejsca, by wszyscy zainteresowani mogli się pomieścić.

Oprócz jednostek ochotniczych straży pożarnych nie zabrakło wozów z Komendy Miejskiej PSP, Komendy Miejskiej Policji w Krośnie, Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie, transportu medycznego S.O.S. Ambulans, również załogi Cellfast Ballon Team, Pomocy Drogowej Gex Hol, holownika Ratownictwa Drogowego Krzysztofa Krzywdy, pięknego kampera Pana Ryszarda. Wiele jednostek przyjechało więcej niż jednym samochodem, niektóre z nich przyjechały również quadami (OSP Dukla i OSP Lubatowa).

Grochówkę strażacką przygotowali strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie i Ochotniczej Straży Pożarnej w Korczynie przy wsparciu AUTO SZYBY Integro. O wszystkich głodnych zadbał również Adrian z Budki u Wujka, który część dochodu ze sprzedaży przeznaczył na leczenie Łukasza. Było pysznie. Na początek, by wszystkich rozgrzać, krośnieński klub Eurogym zapewnił pokaz fitness. Na scenie oraz pod pojawili się przedstawiciele strażaków na motocyklach czyli Riders of Flames Chapter Krosno. Wraki samochodów zostały zgniecione przez potężną, przewoźną prasę firmy Lo-Stark z Miejsca Piastowego. Nocna Jazda Samochodem Bez Celu również licznie wzięła udział w akcji, organizując przy tej okazji zbiórkę elektrośmieci. Również na parkingu pod napisem "Krosno Miasto Szkła" można było zobaczyć zabytkowe pojazdy. Zaprezentowano samochodową drabinę mechaniczą SD39 na podwoziu MAN z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. Między innymi na scenie pojawili się przedstawiciele klas ratowniczo-obronnych z Naftówki. Reporterzy Krosno112.pl wręczyli dowódcom jednostek pluszaki z akcji "Misie na Ratunek", które zostały umieszczone w pojazdach pożarniczych tak aby przy akcjach różnego typu z udziałem dzieci mogły przynieść odrobinę uśmiechu najmłodszym poszkodowanym.

Zbiórkę publiczną zorganizowało Stowarzyszenie Troska o Twoją Przyszłość z Potoka, które będzie dysponentem zebranych środków. Stowarzyszenie zapewniło wolontariuszy, którzy dzielnie zaangażowali się w całe przedsięwzięcie.

Podczas akcji pojawił się Starosta Powiatu Krośnieńskiego Jan Juszczak – który objął imprezę patronatem honorowym. Monika, dziewczyna Łukasza opowiedziała zgromadzonym o aktualnym stanie zdrowia druha w którego powrót do zdrowia wszyscy wierzymy.

Po zbiórce i atrakcjach przy ul. Legionów kolumna samochodów przejechała drogami Krosna, Świerzowej Polskiej, Zręcina, Chorkówki, Żeglec, Kopytowej aż pod remizę OSP, której Łukasz jest druhem. W tym czasie wolontariusze w redakcji naszego portalu podliczyli zebrane pieniądze, których łącznie było 13 550,11 zł, 19 euro 55 centów, 175 forintów.

Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie w tak piękną akcję. Nie sposób wszystkich wymienić, szczególne podziękowania składamy jednak: st. bryg. Krzysztofowi Korcowi – Komendantowi KM PSP w Krośnie oraz na ostatniej prostej jego zastępcy st. bryg. Mariuszowi Bieńczakowi, mł. Insp. Leszkowi Buryle – Komendantowi Miejskiemu Policji w Krośnie, dowódcom Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krośnie bryg. Pawłowi Gajowi oraz mł. bryg. Krzysztofowi Marszałkowi oraz całej zmianie III z JRG Krosno, szczególnie dowódcy sobotniej zmiany st. kpt. Krzysztofowi Szczęsnemu, Pani Grażynie Twardzik oraz Lidii Lipce ze Stowarzyszenia Troska o Twoją Przyszłość, ks. Bronisławowi Wyczawskiemu proboszczowi parafii w Kopytowej, za prowadzenie ze sceny Wojciechowi Tomkiewiczowi dyrektorowi GOK Korczyna, za grochówkę dh Ryszardowi Menetowi i jego pomocnikom z OSP Korczyna i OSP Kombornia oraz sponsorowi produktów firmie Auto Szyby Integro oraz Prezesowi OSP Krosno-Suchodół dh Piotrowi Szydle za wypożyczenie stołów i ławek. Wójtowi Wojaszówki Sławomirowi Stefańskiemu za pomoc w organizacji sceny, druhowi Danielowi Drak Wilkowi za nagłośnienie oraz tło muzyczne. Drukarni KrosArt za wydrukowanie plakatów, ulotek, identyfikatorów i podziękowań. Krzysztofowi Skibie z klubu Eurogym za zorganizowanie energicznego pokazu fitness. Kamilowi Lorencowi z firmy Lo-Stark za zaangażowanie i pokaz demontażu pojazdów. Całej grupie strażaków-motocyklistów Riders of Flames Chapter Krosno. Za zdjęcia i filmy z drona dziękujemy DRON Krosno, za zdjęcia dh Adamowi Hejnarowi, dh Jakubowi Jastrzębskiemu oraz Rafałowi Szubrychtowi. Za pomoc techniczną na miejscu i na parkingach dziękujemy dh Mateuszowi Klarze, dh Maciejowi Drzyzdze, dh Gabrieli Szczurek, dh Radosławowi Sowińskiemu, dh Arturowi Janikowi, dh Łukaszowi Półchłopkowi, Rafałowi Szubrychtowi. 

Impreza odbyła się pod Patronatem Honorowym:
- Prezydenta Miasta Krosna Pana Piotra Przytockiego,
- Starosty Powiatu Krośnieńskiego Pana Jana Juszczaka
- Wójta Gminy Chorkówka Pana Andrzeja Konieckiego,
- Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Krzysztofa Korca, w zastępstwie st. bryg. Mariusz Bieńczak
- Dyrektora Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie lek. Andrzeja Jurczaka,
- Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie druha Jana Kilara,
- Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Jaśle druha Stanisława Święcha,
- Miejskiego Koordynatora Ratownictwa KM PSP w Krośnie Bartosza Panka.
Dziękujemy im za bardzo duże wsparcie!

Dziękujemy mediom za rozpropagowanie akcji: KrosnoCity, Krosno24, Nowiny24, Gazeta.pl, Tygodnik Nowe Podkarpacie, Jasło112, Strzyżów998

To początek akcji zbierania funduszy na leczenie i rehabilitację dh Łukasza Dubisa. Cały czas można wpłacać datki na konto Stowarzyszenia "Troska o Twoją Przyszłość":
76 8642 1083 2002 8324 0115 0004.

DZIĘKUJEMY w imieniu druha Łukasza! CZOŁEM BOHATERZY!

red. | fot. Adam Hejnar, Jakub Jastrzębski

Galeria

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.

7 komentarzy

 • OSP Dobieszyn

  napisane przez OSP Dobieszyn

  wtorek, 11 październik 2016 21:16

  Do Widz. Pieniądze w puszkach pochodziły od chłopaków bo zarząd wpłaca na konto aby mieć potwierdzenie wpłaty dla tak inteligentnych ludzi jak Ty dla których liczą się tylko koszty, które gdybyś pomyślał można bardzo łatwo policzyć. Jednak żaden Wójt ani Burmistrz tego nie robi ponieważ to jest wkład Gmin na ten szczytny cel. Tylko tacy jak Ty nie dając nic od siebie chcą wiedzieć ile to kosztuje. Powiem Ci że nawet gdy Ty nic nie dałeś do puszki to się mylisz bo paliwo poszło po części z twoich podatków. I co łyso wszystkim przeliczającym koszty obyście nigdy nie byli w potrzebie zdrowia życzę bo o rozum za późno.

 • Widz

  napisane przez Widz

  poniedziałek, 10 październik 2016 23:00

  Dobre jest to pytanie o koszty i chyba boicie się na nie odpowiedzieć. Może własny czas ale raczej nie pieniądze. Paliwo do samochodów strażacy dają z własnej kieszeni? Dojazd do Krosna i jazdę z Krosna do Kopytowej tyłu samochodów to są setki litrow. To są ogromne koszty, tego nikt nie jest w stanie policzyć ale to są tysiące złotych.

 • OSP Dobieszyn

  napisane przez OSP Dobieszyn

  poniedziałek, 10 październik 2016 21:28

  Do in; to już kolejny raz kiedy pytasz o koszty tak samo było podczas Strażackiej jazdy nocą dla Hani, jeżeli naprawdę chcesz wiedzieć ile czasu i poświęcenia ze strony organizatorów to kosztuje to spróbuj sam coś wymyślić a wtedy zrozumiesz dlaczego to robią i to za darmo.Wszyscy potrafią tylko krytykować pytać o koszty a czy bez rozgłosu słyszał byś o Łukaszu czy Hani, podejrzewam że nie. Nikt z uczestników nie był zmuszony do przyjazdu wszyscy byliśmy tam z własnej woli, poświęcaliśmy własny czas oraz pieniądze i nie próbuj liczyć kosztów paliwa bo jest nieporównywalnie mniejszy niż to co można zrobić dla drugiego człowieka ale siedząc w domu i czytając tylko w internecie o tej akcji nigdy tego nie zrozumiesz. Pozdrawiam Rafał.

 • _________

  napisane przez _________

  poniedziałek, 10 październik 2016 20:33

  Do in: Dlaczego jątrzysz? Te pieniądze to jeszcze nie są wszystkie bo my w jednostkach OSP nie możemy naszych pieniędzy z kasy ot tak wrzucić do puszki musimy mieć potwierdzenie wpłaty więc wpłacamy na konto bezpośrednio a akcja ta miała właśnie na celu rozreklamowanie tej fundacji pomagającej Łukaszowi.Z mojej strony mogę Ci powiedzieć że przygotowanie grochówki nic nie kosztowało (wkład do kotła od sponsora ,robocizna od druhów) a zysk ok.1000pln więc nie mów o kosztach.Może ty coś zrobisz od siebie dla jakiejś chorej osoby?

 • PLN

  napisane przez PLN

  poniedziałek, 10 październik 2016 20:03

  Policz same koszty dojazdów wszystkich jednostek

 • Ona

  napisane przez Ona

  poniedziałek, 10 październik 2016 13:35

  Wspaniała akcja! Gratulacje dla organizatorów i wielki szacunek dla wszystkich przedstawicieli służb mundurowych, którzy wzięli udział w zlocie!!!
  Jesteście Wielcy!
  Każdy powinien z Was brać przykład!

  "Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia"

 • in

  napisane przez in

  poniedziałek, 10 październik 2016 11:01

  a mam pytanie ile kosztowal ta impreza przygotowanie jej i , ile zebrano kasy bo to''łącznie było 13 550,11 zł, 19 euro 55 centów, 175 forintów.'' jest smieszne , lepiej bylo kase przekazac temu mlodziencowi moze by wylo wiecej ?