Sarny na lotnisku. Jak radzą sobie zimą?

fot. Krosno112.pl fot. Krosno112.pl

Przejeżdżając ulicą Zręcińską, drogą biegnącą wzdłuż lotniska prawie zawsze można dostrzec sarny. Czasem jedną, czasem całe stado. Jak radzą sobie zimą i czy mogą zostać tam na stałe.

Przyzwyczailiśmy się do widoku saren na krośnieńskim lotnisku. Zwykle żerują przy samym ogrodzeniu, naprzeciwko stacji benzynowych. Nasza czytelniczka pyta czy ktoś dokarmia sarny z lotniska zimą.

Faktycznie zima to trudny czas dla saren, tegoroczna jest wyjątkowo trudna, bo pokrywa śnieżna utrzymuje się przez dłuższy czas. Sarny żerują o każdej porze dnia. Główne fazy żerowania przypadają jednak na wczesne godziny ranne, południe oraz godziny wieczorne i nocne. Przy obserwacji widać, jak dokopują się do trawy, więc prawdopodobnie pod śniegiem znajdują pożywienie. Na lotnisku nie ma żadnego wodopoju, lecz do pokrycia zapotrzebowania sarny na wodę wystarczy na ogół rosa i wilgoć zawarta w roślinach. My zaobserwowaliśmy około 7 sztuk, w tym kilka młodych osobników.

Kiedy dłużej przyjrzymy się sarnom, nie wyglądają na wycieńczone, ich kolor sierści jest odpowiedni jak na tę porę roku - szarobrunatny, z okrągłą białą plamą na zadzie. Stado zamieszkujące lotnisko już dawno zatraciło instynkt strachu przed lądującymi tam i startującymi samolotami, ale także przed człowiekiem. Nie boją się przejeżdżających obok samochodów, rowerzystów czy biegaczy.

Zgodnie z przepisami, sarny nie mogą przebywać na terenie lotniska i powinno się je z niego usunąć. Ostatni raz wypłaszanie odbyło się w październiku 2014r., pomagali w tym strażacy z jednostek OSP. Nie jest to łatwe zadanie, wymaga zaangażowania znacznych sił. Ponadto zwierzęta przyzwyczaiły się do tego terenu i chyba nie czują się tam „uwięzione”. Czasem można zaobserwować uchylone bramy lotniska, mimo to sarny nie wychodzą poza jego teren co świadczy, że jest im tam dobrze. Nie mają intruzów (innych zwierząt) przed którymi muszą uciekać.

Zapytaliśmy Straż Miejską czy "rezerwat" saren ma być przeznaczony do likwidacji tzn. sarny zostaną usunięte z terenu lotniska. Kiedy to nastąpi i czy obecnie jest prowadzone jakieś dokarmianie tych zwierząt. Czekamy na odpowiedź.

red.

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.

4 komentarzy

 • ewa

  napisane przez ewa

  piątek, 13 styczeń 2017 13:14

  Po co je usuwać??? Żyją sobie, są bezpieczne więc komu to przeszkadza? Jak na razie nie ma lotniska międzynarodowego lol.

 • gugu

  napisane przez gugu

  środa, 11 styczeń 2017 19:11

  Ten kto to pisał widać, że nie ma pojęcia o czym pisze. Saren jest ok 20-25 sztuk. Posiadają one wodopój od strony Suchodołu na tamtejszym podmokłym terenie, który jest ogrodzony i znajduje się na terenie lotniska. Sarny właśnie w tamtejszych zaroślach mają swoje schronienie. Jedynym sposobem na pozbycie się ich z terenu lotniska to środek usypiający i wywózka w bezpieczne miejsce. Żadne przeganiania czy często otwarte bramy lotniska nie zdadzą egzaminu

 • jan

  napisane przez jan

  środa, 11 styczeń 2017 11:33

  Wczoraj i to w samo południe, widziałem 8 saren przy czarnej płycie startowej od strony ul. Krośnieńskiej. W tym roku niestety sarny nie przychodzą pod domy pobliskich lotniska mieszkańców.

 • Paweł_

  napisane przez Paweł_

  środa, 11 styczeń 2017 08:06

  W tamtym tygodniu jedna z bram na ul.Zręcińskiej była uchylona-pomiędzy El-Wit, a Kros-Car i widziałem 2 sarny luzem od strony ulicy, czy wróciły to nie wiem.