OLCHOWIEC: Dwa miesiące po pożarze domu

czwartek, 02 luty 2017 10:23
fot. Krosno112.pl fot. Krosno112.pl

Minęło prawie dwa miesiące od pożaru domu w Olchowcu, położonym na skraju powiatu krośnieńskiego. Pożar strawił dach i niemal całe wnętrze. Rodzinie, która w pożarze straciła dobytek życia pomogło wielu ludzi, różne firmy i instytucje. Jak przebiegają prace i co jeszcze jest do zrobienia, czytajcie w artykule.

R E K L A M A

Pożar wybuchł w piątek 9 grudnia 2016r. w bardzo trudnym terenie, oddalonym od głównych szlaków komunikacyjnych. Ogień rozprzestrzenił się z poddasza na niemal cały budynek a dojazd służb był bardzo długi ze względu na położenie miejscowości. O pożarze pisaliśmy w artykule – CZYTAJ.

Rodzina Pałków jest ze sobą bardzo zżyta, są to również wyjątkowo pracowici ludzie. Niemal natychmiast po zdarzeniu nie załamali się, lecz rozpoczęli porządkowanie pogorzeliska, próbując uratować choć niektóre sprzęty. Po naszym apelu o pomoc (CZYTAJ), zgłosiło się do nich wile prywatnych osób chętnych by pomóc finansowo, lub choćby poprzez sprzątanie na miejscu pożaru. Dachu nad głową udzielili im przyjaciele, użyczając własny niedokończony i niezamieszkały jeszcze dom. Powstało również specjalne konto, na które można wpłacać pieniądze dla pogorzelców.

Polski Komitet Pomocy Społecznej w Krośnie

PKO BP: 10 1020 2964 0000 6102 0003 3878

z dopiskiem "POMOC DLA RODZINY PAŁKA Z OLCHOWCA"

Zgłosiły się również przeróżne firmy, które zaoferowały materiały budowlane, drewno czy farby.

Odwiedziliśmy remontowany dom i zakres prac, które już zostały wykonane imponuje. Z pomocą firmy Walter wykonano nową konstrukcja dachu i przykryto dom blachą – to była najważniejsza sprawa, aby zabezpieczyć dom przed zimą.

Postawione zostały nowe tzw. fajermury (ściany przeciwogniowe), ścianki działowe na poddaszu. Jest też nowy komin, ocieplone poddasze i stropy.

Ponadto nowa instalacja centralnego ogrzewania wraz z częścią grzejników, nowa instalacja elektryczna, wymienione okna. Dom cały czas jest osuszany, gdyż był mocno zalany wodą podczas gaszenia pożaru.

Osuszanie jest teraz najważniejszą czynnością, która pochłania dużo czasu, lecz niezbędną aby móc działać dalej. Trzeba jeszcze przyłączyć ciepłą i zimną wodę użytkową, kanalizację .

Następnie wykończenie ścian płytami gipsowymi, malowanie, położenie płytek na ściany i podłogi oraz paneli podłogowych. Do tego montowanie barierek na klatce schodowej oraz parapetów wewnętrznych.

Rodzina Pałków jeszcze raz dziękuje wszystkim którzy pomogli i cały czas pomagają. My również dziękujemy czytelnikom, którzy odpowiedzieli na nasz apel.

red. | fot. Krosno112.pl