Zakończyły się szachowe Drużynowe Mistrzostwa Europy w Rymanowie Zdroju

fot. Piotr Dymiński fot. Piotr Dymiński

W środę (23.08.2017r.) odbyła się Ceremonia Zamknięcia Drużynowych Mistrzostw Europy w Szachach do lat 18. w Rymanowie Zdroju. W kategorii Open Mistrzami Europy zostali Niemcy a Polki w kategorii dziewcząt!

PATRONAT KROSNO112

Organizatorem zawodów było Przedsiębiorstwo Sanatoryjno-Turystyczne „Stomil” w Rymanowie Zdroju, a także Polski Związek Szachowy. Zmagania młodych szachistów trwały od 17 sierpnia a na listach startowych było 40 drużyn z 16 państw.

Niewątpliwym sukcesem jest zwycięstwo młodych Polek w kategorii dziewcząt. Jak Mistrzynie Europy oceniają zawody w Rymanowie Zdroju? - Organizacja Mistrzostw była świetna - zarówno hotel, jedzenie, jak i sala gry są wyśmienite. Przede wszystkim sala gry była bardzo dobra, ponieważ było dużo miejsca przy szachownicach, co sprzyjało rozgrywce – odpowiada Mistrzyni Europy Oliwia Kiolbasa - Dodatkowo Rymanów Zdrój to piękna miejscowość bogata w piękne krajobrazy. Spokojne miasteczko idealne do rozgrywania turnieju, gdzie potrzebujemy spokoju – dodaje złota medalistka Anna Kubicka.

- W tym roku konkurencja była bardzo silna – mówi Oliwia Kiolbasa Zawody były trudne. Poziom drużyn był bardzo wyrównany, dlatego każdy mecz był kolejnym wyzwaniem.
Jesteśmy bardzo zadowolone z tego turnieju – podsumowuje z satysfakcją Anna Kubicka - Zdobyłyśmy złoty medal, a dodatkowo także indywidualnie dobrze poszło. W tym roku mieliśmy najsilniejszą obsadę jak dotychczas i udało nam się zdobyć mistrzostwo, więc to świetny wynik.

Agnieszka Fornal-Urban, Prezes Zarządu PST „Stomil” - pomysłodawczyni zorganizowania mistrzostw w Rymanowie Zdroju i jednocześnie dyrektor turnieju, dziękowała sponsorom, partnerom i pracownikom, bez których nie udało by się zorganizować tak wspaniałej międzynarodowej imprezy na Podkarpaciu.

Prezes Polskiego Związku Szachowego Adam Dzwonkowski, przekonywał, że warto inwestować w młodych szachistów w ich wiedzę i potencjał. Są to często osoby, które w przyszłości będą najlepszymi specjalistami w wielu dziedzinach.

Na Ceremonii Zamknięcia Mistrzostw obecna była Maria Kurowska wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, która gratulowała Mistrzyniom, wszystkim uczestnikom oraz organizatorom. Medale wręczali partnerzy, sponsorzy, przedstawiciele samorządu oraz Polskiego Związku Szachowego. Samą ceremonię uświetniły pokazy grupy MultiVisual (uczestników programu "Mam Talent!") łączące w sobie elementy współczesnej sztuki cyrkowej, iluzji z wykorzystaniem laserów i najnowocześniejszych rekwizytów oraz pokaz taneczny Studio Tańca GRACJA z Krosna.

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda przyglądał się poczynaniom polskich zawodników podczas Drużynowych Mistrzostw Europy do lat 18 w Rymanowie Zdroju. - Myślę, że są tutaj jakieś młode talenty, ale muszą pracować żeby coś osiągnąć – podsumowuje arcymistrz Duda.

Decyzją Ministerstwa Edukacji od 1. września szachy wchodzą do szkół. - Myślę, że to dobrze, ponieważ szachy są bardzo pomocne w rozwoju dzieci – mówi Jan-Krzysztof DudaPomagają podejmować lepsze decyzje, ale także uczą odpowiedzialności za swoje wybory.

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda, który urodził się w 1998 roku. W szachy gra od 5. roku życia. Pierwsze sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej zaczął odnosić bardzo szybko. - W dzieciństwie mama szukała mi różnych pasji. Szachy najbardziej przypadły mi do gustu. U mnie w rodzinie szachy są dość znane, ponieważ moja ciocia była Mistrzynią Polski Seniorek w 1991 roku – opowiada arcymistrz Jan -Krzysztof Duda.

W 2013 roku Międzynarodowa Federacja Szachowa przyznała Dudzie dożywotnio tytuł arcymistrza. - Tytuł arcymistrza jest najwyższym tytułem w szachach – tłumaczy Jan-Krzysztof Duda - Aby go zdobyć należy spełnić trzy normy, czyli na trzech turniejach trzeba osiągnąć pewien pułap. Do tego należy mieć określony ranking wynoszący 2500 punktów. Najmłodszym arcymistrzem na świecie był Siergiej Kariakin, który zdobył ten tytuł w wieku 12 lat – dodaje.

Szczegółowe wynik kategorii OPEN (KLIKNIJ)

Szczegółowe wyniki kategorii dziewcząt (KLIKNIJ)

Patronat Honorowy nad imprezą objęli: Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Portal Krosno112.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

 red., Sławomir Farbaniec
fot. Sławomir Farbaniec, Marcin Mikosz, Piotr Dymiński

Galeria

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.

gorąca linia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

BAZA PRAWNIKOW NOWE

SKLEP NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

WYDARZENIA NOWE
PATRONAT KROSNO112

dmej galer

fireshow

ZLOT4X4

me szachy

90lat pustyny

12lecie orkiestry detej

ratujemy dajemy 2017

misie na ratunek 2017

21741698 1541316972558041 1327110143 n

R  E  K  L  A  M  A

 
R  E  K  L  A  M  A
 

POLECAMY

19244089 2002889299958426 1369936045 n

gmina chorkówka

gmina dukla

gmina iwonicz zdr

gmina jedlicze

gmina korczyna

miasto krosno

gmina krościenko

gmina miejsce piast

gmina rymanów

gmina wojaszówka

powiat krośnieński

FACEBOOK

 

INSTAGRAM

Wasze komentarze