Pokazy lotnicze w Krośnie. Salut wodny strażaków na otwarcie pasa startowego

fot. UMWP fot. UMWP

W sobotę (02.09) tysiące mieszkańców Krosna i Podkarpacia, w tym miłośników lotnictwa i podniebnych akrobacji przybyło na krośnieńskie lotnisko, gdzie odbyły się III Podkarpackie Pokazy Lotnicze. Przed publicznością wystąpiły największe gwiazdy akrobacji lotniczych, tego dnia oficjalnie otwarto również nowy pas startowy.

Nad krośnieńskim niebem można było zobaczyć pokazy Grupy Akrobacyjnej Żelazny, Cellfast Flying Team, Retro Sky Team, Royal Star Aero Mielec, Firebirds czy Artura Kielaka i Krzysztofa Cwynara. Na odwiedzających czekało również wiele atrakcji na ziemi, w tym konkursy, wystawy popularno-naukowe, pokazy statyczne samolotów, a dla najmłodszych wykłady Politechniki Dziecięcej i animacje plastyczno-konstruktorskie.

Na lotnisku zaprezentował się także produkowany w Mielcu M28 - dwusilnikowy samolot turbośmigłowy klasy STOL, charakteryzuje się wieloma doskonałymi właściwościami, jak: możliwość krótkiego startu i lądowania, największa ładowność w swojej klasie, czy możliwość operowania również z nieprzygotowanych lądowisk.

Krosno nareszecie doczekało się oficjalnego otwarcia nowego pasa startowego. Pierwszym samolotem, który wylądował na pasie był AN-2 przy salucie wodnym z samochodów OSP Krosno-Suchodół i JRG Krosno. Nowa infrastruktura lotniskowa to oświetlona droga startowa, światła podejścia, światła PAPI oraz drogi kołowania i płyty postojowe  pozwalają teraz na korzystanie z lotniska statkom powietrznym o rozpiętości skrzydeł do 24 metrów. Przykładowymi samolotami mieszczącymi się w tej kategorii są : AN-2, M-18 (AN-28), ATR-42, Dornier DO 228, L410 Turbolet, DHC 6 , King Air C90, Piper PA34, Piper PA 28, SAAB 340, Cessna 206, Cessna 208 Caravan.

Wcześniej przez wiele lat wszystkie samoloty lądowały w Krośnie na trawie. To ogromny krok w rozwoju miasta i regionu.

III Podkarpackie Pokazy Lotnicze "Odlotowe Fundusze" były współfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Więcej zdjęć w galerii poniżej.

red., UMWP, krosno.pl

Galeria