.

NAFTÓWKA: Rekordowa ilość uczniów w klasach ratowniczych

fot. Sławomir Farbaniec - Krosno112.pl fot. Sławomir Farbaniec - Krosno112.pl

Nowy rok szkolny rozpoczął się dość nietypowo, bo 4 września. Szkołę rozpoczęli także uczniowie krośnieńskiej „Naftówki”, a pośród nich pierwszoklasiści z dwóch klas o profilu ratowniczo-obronnym, a także uczniowie nowej klasy o kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.

Uroczyste otwarcie kolejnego roku szkolnego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 obyło się dzisiaj (04.09) o godz. 10.00 w sali gimnastycznej. Po odśpiewaniu hymnu narodowego i hymnu górniczego wicedyrektor mgr Gabriela Szmyd-Korona przywitała uczniów klas pierwszych. Pośród nich były dwie klasy ratowniczo-obronne, a także nowo utworzona klasa o profilu bezpieczeństwo wewnętrzne, która jest jedynym takim oddziałem na terenie Krosna.

Jakie czynniki przyczyniły się do stworzenia nowego profilu w „Naftówce”? - Młodzież zgłaszała chęć uczestnictwa w takich klasach. Robiliśmy różne ankiety, w której uczniowie wskazywali, że brakuje takiej klasy na terenie Krosna – mówi wicedyrektor ZSP nr 4 w Krośnie, mgr Gabriela Szmyd-KoronaSą klasy policyjne czy mundurowe w innych szkołach, ale my będziemy starać się rozwiązać to pod innym kątem. Patrzymy z perspektywy tego co dzieje się w świecie.

Klasy ratowniczo-obronne są prowadzone w krośnieńskiej „Naftówce” od 2006 roku. W tym właśnie roku weszła w życie Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym. To ten akt prawny przyczynił się do powstania tych klas. Od samego początku zainteresowanie tym kierunkiem jest bardzo duże i szkoła ma nadmiar młodzieży chętnej podjąć naukę w klasie o takim profilu.
Od małego lubiłam pierwszą pomoc. Trzy lata temu wstąpiłam do SIM PCK Krosno – wspomina uczennica klasy ratowniczo-obronnej Sonia KoziołKiedy usłyszałam, że jest taki profil w „Naftówce”, postanowiłam, że dołączę, bo ta szkoła daje dużo możliwości.

ZSP nr 4 w Krośnie kilka lat temu podpisał porozumienie o współpracy z krośnieńskim Wojewódzkim Szpitalem Podkarpackim, dzięki któremu uczniowie klas ratowniczo-obronnych mają możliwość odbycia wolontariatu na różnych oddziałach szpitala. – Ta szkoła daje mi najwięcej możliwości rozwoju w kierunku medycznym – tłumaczy pierwszoklasistka liceum Klaudia JanasJest czas na wolontariat w szpitalu, a w innych szkołach by go nie było. Lekcje trwałyby od 7 do 14 i ciężko byłoby to pogodzić z nauką.

W czasie wolontariatu młodzież poznaje charakterystykę pracy pielęgniarki, lekarza czy ratownika. – Myślę, że dużo się nauczę i będę miała możliwość zrobienia czegoś dodatkowo, a nie jak w innych szkołach – jedynie nauka i rozszerzenia – mówi uczennica klasy pierwszej Klaudia FilipChciałabym móc ćwiczyć swoje umiejętności i dowiedzieć się czegoś, co mi się przyda.

Na koniec klasy trzeciej uczniowie dostają ze szpitala certyfikat, który potwierdza odbycie wolontariatu i liczbę godzin przepracowanych społecznie. Niektóre wyższe uczelnie medyczne uwzględniają go i przyznają dodatkowe punkty przy rekrutacji na studia.

Uczniowie klas ratowniczo-obronnych i klasy o profilu bezpieczeństwo wewnętrzne mają możliwość zdobywania dodatkowych kwalifikacji poprzez ukończenie 4 kursów. – Pierwszy to kurs bazowy, 16-godzinny zgodny z normami Unii Europejskiej w zakresie pierwszej pomocy – wyjaśnia nauczyciel z „Naftówki” mgr Zbigniew MoskalDrugi kurs jest na feriach zimowych. Jest to kurs 30-godzinny Kwalifikowanego Ratownika Drogowego. Następne dwa są w klasie trzeciej, ponieważ tylko osoby pełnoletnie mogą brać w nich udział. Pierwszy z nich to kurs instruktora strzelectwa sportowego, który pozwala prowadzić strzelania z broni pneumatycznej i kulowej. Z kolei ostatni jest najważniejszym kursem z zakresu ratownictwa KPP, czyli Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Krośnie podpisał współpracę z Wyższą Szkołą Prawa i Administracji w Rzeszowie. Na jej podstawie przedmiot kryminalistyka i kryminologia realizowany w programie klasy bezpieczeństwa wewnętrznego będzie prowadzony przez nauczycieli akademickich. Część zajęć będzie odbywać się na zasadzie wyjazdu podczas których młodzież będzie mogła poznawać najnowocześniejszy sprzęt z zakresu kryminalistyki.

Dodatkowo klasa bezpieczeństwa wewnętrznego będzie wyróżniać się przedmiotami takimi, jak zarządzanie kryzysowe, ratownictwo i obronność, a także zorganizowane zostaną zajęcia z samoobrony. Nauczyciele planują także przystąpić do programu, który ma być realizowany przez pracowników zakładu karnego. – Będziemy organizować spotkania, na których uczniowie będą mogli porozmawiać ze skazanymi i pracownikami więzienia – opowiada mgr Zbigniew MoskalSkazani będą opowiadać o tym co zrobili, jaką otrzymali karę, czy żałują. To ma oddziaływać także wychowawczo na naszą młodzież na zasadzie przestrzegania przed konsekwencjami swojego postępowania.

Uczniowie klas ratowniczo-obronnych to przede wszystkim osoby, które myślą o podjęciu studiów na kierunkach fizjoterapia, pielęgniarstwo czy ratownictwo. Natomiast profil bezpieczeństwo wewnętrzne ma przygotować uczniów do studiowania kierunków takich, jak bezpieczeństwo wewnętrzne czy bezpieczeństwo narodowe.

red., fot. Sławomir Farbaniec - Krosno112.pl

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.

 

BRUNCH 25 03

mechanik 2018

LAKAR right

BANER

WYDARZENIA NOWE

gorąca linia

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

pomoc grzeskowi

NOCNA JAZDA DLA OLUSIA

fotoduda

SKLEP NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

ADOPCJE NOWE

alarmowanie

Facebook

R  E  K  L  A  M  A
 

POLECAMY

Plakat Targi pracy 2018 PWSZ OHP

wiktoria 1

Wasze komentarze