Krosno stolicą Łemkowyny - królowej biegów ultra

czwartek, 12 październik 2017 12:03
fot. Łemkowyna fot. Łemkowyna

Krosno po raz drugi stało się centrum dowodzenia dla Łemkowyny - biegów górskich na terenie Beskidu Niskiego, który organizatorzy biegu nazywają Dziką Krainą Łemków. Miliony ton błota, 150 km Głównego Szlaku Beskidzkiego, blisko 2000 śmiałków - to właśnie jest Łemkowyna.

R E K L A M A

Na krośnieńskim rynku stanęła już ogromna hala namiotowa w której mieści się Biuro Zawodów Łemkowyny, sklep oraz expo. Jest to już 4 edycja biegu a Krosno gości biegaczy po raz drugi. Łemkowynę w dużej mierze tworzą ludzie związani z Krosnem.

Biegacze mogą zmierzyć się na 5 trasach: 150km, 80km, 70km, 48km oraz 30 km. Trasy od 150 - 70 kilometrów to tak zwane biegi Ultra-Trail, czyli rodzaj biegów przełajowych w trudnych warunkach, po górach, lasach, wąskich ścieżkach, bez względu na pogodę, czasem przez dwa dni non-stop. Łemkowyna Ultra Trail odbywa się na pięknych terenach zamieszkiwanych niegdyś przez Łemków. Najdłuższy odcinek liczy 150 km i biegnie z Krynicy do Komańczy. Start odbędzie się o północy z piątku na sobotę. Czas na pokonanie 150 km to 35 godzin. Rekord na tej trasie to niewiele ponad 17 godzin!

Pozostałe trasy to:

80 km – z Krynicy do Chyrowej
70 km – z Chyrowej do Komańczy
48 km – z Iwonicza do Komańczy
30 km – z Puław do Komańczy

Łemkowyna zwana jest potocznie błotowyną - warunki w Beskidzie Niskim o tej porze roku są wyjątkowo trudne i zmienne. Błoto jest niemal wszędzie, temperatury są bardzo zróżnicowane od przymrozków w nocy do kilkunastu stopni na plusie jeśli zdarzy się słoneczny dzień.

Zawodnicy muszą być dobrze przygotowani do tak trudnego biegu, organizatorzy przed startem sprawdzają obowiązkowe wyposażenie w skład którego wchodzą m.in.: telefon komórkowy, folia NRC, kurtka z kapturem, pojemnik na wodę, zapas jedzenia, latarka czołowa oraz tylne oświetlenie czerwone. Część zawodników będzie miała nadajniki GPS - każdy będzie mógł ich śledzić przez Internet - gdzie są i w jakim tempie się poruszają. Co około 20 km będą mogli  odpocząć i pożywić się na specjalnych punktach.Wyposażenie obowiązkowe

O bezpieczeństwo biegaczy dbają ratownicy medyczni, Maltańska Służba Medyczna z Krosna oraz dwie grupy GOPR - Bieszczadzka i Krynicka.

Biuro Zawodów w Krośnie będzie pracować od czwartku do soboty. Krosno stało się główną bazą noclegową dla biegaczy, hotele i pensjonaty pękają w szwach. Zapisy na bieg ruszyły w grudniu zeszłego roku i już wtedy hotelarze zbierali rezerwacje na czas Łemkowyny. Bieg jest wielką promocją dla miasta, dużym wyzwaniem dla właścicieli lokali gastronomicznych i miejsc noclegowych. Na listach startowych jest niemal 2000 osób i wiele z nich odwiedzi Krosno.

Zachęcamy do kibicowania, aby to zrobić najlepiej udać się na miejsca startów oraz na metę w Komańczy. Dobrymi miejscami są też: Rymanów Zdrój, Iwonicz Zdrój oraz Puławy i Chyrowa przy wyciągach narciarskich.

Łemkowyna to też wolontariusze, bez nich całe przedsięwzięcie nie byłoby możliwe. Jest ich naprawdę wielu, przyjeżdżają z całego kraju by być częścią ekipy. Jedni znakują trasę, inni pracują w biurach zawodów, kolejni pakują pakiety startowe czy pracują na punktach żywieniowych na trasie.

KLIKNIJ, aby przejść do serwisu YouTube i obejrzeć film z zeszłorocznych przygotowań do Łemkowyny

Logistyka biegu jest niesamowicie rozbudowana, wszystko jest dopięte w najdrobniejszych szczegółach. Tym właśnie Łemkowyna różni się od wielu innych biegów organizowanych w innych miejscach.

- W ubiegłym roku Łemkowyna zwyciężyła w prestiżowym Plebiscycie Złote Kozice, wyłaniającym najlepsze biegi górskie. Bieg wygrał w trzech kategoriach: Najlepszy bieg górski, Najlepszy bieg górski na ultra dystansie oraz Najlepszy festiwal biegów górskich - mówi Krzysztof Gajdziński, dyrektor biegu.

- Łemkowyna to już światowa marka. Przyszłoroczna edycja będzie częścią swoistego pucharu świata w biegach ultra, czyli cyklu Ultra-Trail® World Tour - z satysfakcją dodaje Krzysztof Gajdziński.

Więcej informacji na stronie ultralemkowyna.pl

red., | fot. Krosno112.pl, Łemkowyna, Julita Chudko