ODRZYKOŃ: Kilkoro dzieci poczuło się źle podczas apelu

fot. Maciej Drzyzga - Krosno112.pl fot. Maciej Drzyzga - Krosno112.pl

W piątek, 13 października w Zespole Szkół im. Aleksandra Fredry w Odrzykoniu doszło do ewakuacji szkoły w związku ze złym samopoczuciem kilkunastu uczniów, którzy zgłaszali różne dolegliwości podczas akademii z okazji Dnia Nauczyciela.

Na początku wydawało się, że sytuacja jest opanowana, jednak podczas udzielania pomocy medycznej pierwszej czwórce uczniów, do medyków zaczęły zgłaszać się kolejne dzieci z problemami zdrowotnymi. Wtedy podjęto decyzję o ewakuacji 245 dzieci i 30 dorosłych.

Przez lekarza zostało zbadane około 30 dzieci z 245, które przebywały w tym czasie w szkole. 16 z nich udzielono doraźnej pomocy w szkole, natomiast dwie nastolatki trafiły do szpitala, z czego tylko jedna została na obserwacji na oddziale dziecięcym.

Obecni na miejscu strażacy z JRG Krosno oraz JRG Leżajsk (Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego) przy pomocy urządzeń pomiarowych nie wykryli w powietrzu żadnych szkodliwych substancji, zagrażających zdrowiu dzieci.

Hala sportowa, gdzie doszło do zdarzenia w sierpniu była malowana. Jak zapewnia wójt gminy Wojaszówka - Sławomir Stefański, wszystkie farby miały atesty i mogły być używane w pomieszczeniach szkolnych.

Sala gimnastyczna została jednak wyłączona z funkcjonowania do czasu przyjazdu specjalnej grupy fachowców z tarnobrzeskiego Sanepidu w najbliższy poniedziałek, którzy mają przeprowadzić szczegółowe analizy i badania wewnątrz szkoły.

W działaniach uczestniczyły:
- dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego SPPR Krosno (S01, P01)
- zastęp JRG Krosno
- Komendant Miejski PSP w Krośnie
- dowódca JRG Krosno
- zastęp JRG Leżajsk (SGRchem-eko)
- patrole policji KMP Krosno
- patrole policji KP Jedlicze
- technicy kryminalistyki
- grupa dochodzeniowo-śledcza KMP Krosno

red. fot. Radosław Sowiński, Maciej Drzyzga