Kolejne zatrucia czadem. Strażacy apelują "Obudź czujność!"

fot. KG PSP fot. KG PSP

Strażacy po raz kolejny apelują o ostrożność podczas użytkowania urządzeń grzewczych na gaz, drewno czy węgiel. W krótkim czasie doszło w naszej okolicy do kilku incydentów, gdzie czad znowu okazał się groźny. 

W połowie listopada doszło do tragicznego zatrucia tlenkiem węgla w krośnieńskiej dzielnicy Polanka. Życie stracił 62 - letni człowiek. (Informowaliśmy o tym TUTAJ). Nad ranem w wigilię, 24 grudnia w jednym z mieszkań bloku przy ul. Hutniczej, podczas kąpieli w wannie mężczyzna stracił przytomność. Jego żona dzwoniąc na nr alarmowy 112, prosiła o szybką pomoc, dzięki czemu nie doszło do tragedii.

Jak się okazało w mieszkaniu tym, w różnych pomieszczeniach strażacy stwierdzili stężenie od 60 do 100 ppm tlenku węgla. Kierujący działaniami zarządził ewakuację wszystkich z tego mieszkania. W konsekwencji do szpitala zostały przewiezione 4 osoby, tj. mężczyzna i kobieta oraz 2 dzieci (9 miesięcy i 6 lat). Ponadto wykonano pomiary we wszystkich dostępnych mieszkaniach w tym budynku, stwierdzając w niektórych z nich stężenia tlenku węgla o wartości do 20 ppm, a na klatce schodowej na IV piętrze 45 ppm CO. - informuje bryg. Mariusz Kozak z krośnieńskiej Straży Pożarnej. 

W czwartek (28 grudnia 2017r.) w Lubatówce strażacy interweniowali w związku z podtruciem tlenkiem węgla. Urządzenie pomiarowe wykazało stężenie tlenku węgla 30 ppm. Kobieta została przewieziona do szpitala w Krośnie. 

Jednym ze sposobów zabezpieczenia się przed podstępnym tlenkiem węgla jest zakupienie odpowiedniego detektora tlenku węgla oraz zamontowanie i eksploatowanie go zgodnie z instrukcją obsługi. Oczywiście należy pamiętać o prawidłowości pracy urządzeń grzewczych, drożności przewodów wentylacyjnych i rozszczelnieniu okien i drzwi, aby dostarczyć powietrza niezbędnego do spalania paliwa.

W tym roku prowadzona jest II edycja kampanii społecznej "Czad i ogień. Obudź czujność", prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

W ramach kampanii strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Krośnie, w wielu szkołach prowadzili spotkania informacyjne dla kadry nauczycielskiej.  Rozdawali plakaty informacyjne i prosili o podjęcie tematu podczas zajęć z dziećmi i młodzieżą. Odbywały się również spotkania z dziećmi i rodzicami podczas wywiadówek. - Akcja będzie nadal prowadzona w dalszym ciągu w 2018 roku. Zapraszamy szkoły czy instytucje do zorganizowania spotkań podczas zebrań z rodzicami, czy lekcji wychowawczych lub podczas zajęć szkoleniowych w zakładach pracy - na których wykwalifikowani strażacy podejmą ten ważny temat - zachęca brygadier Kozak.

czad1

red. fot. KM PSP Krosno