KROSNO: Rotor PWSZ Krosno z nową odsłoną swojego bolidu!

fot. Krosno112.pl fot. Krosno112.pl

Studenci z Krosna coraz pilniej przygotowują się do kolejnej edycji Shell Eco-maraton w Londynie. Tym razem planują znacznie pobić rekord z poprzedniego roku. Jaki dystans pokona ulepszona "Piła" na 1 litrze paliwa?

Studenci z SKN Rotor PWSZ Krosno przez wiele miesięcy pracowali nad ulepszeniem swojego bolidu, który nazwali "Piłą". Przy pomocy wielu firm przygotowali nową, wydajniejszą wersję pojazdu. Startować będą w kategorii prototypów napędzanych etanolem, czyli zwykłym alkoholem, a ich zadaniem będzie przemierzenie jak najdłuższej odległości na jednym litrze paliwa.

Podczas Shell Eco-maraton uczestnicy muszą wykazać się wieloma umiejętnościami. Prowadzenie pojazdu nie jest proste, odbywa się przy pomocy dwóch drążków. Zakręty na torze są ciasne, dochodzi do zderzeń pojazdów, a nawet do zapaleń bolidów. Kierowców szkoli się tak, by opuścili maszynę w 10 sekund. Ich stroje obowiązkowo muszą być ognioodporne, a wszystkie niezbędne umiejętności sprawdzane są przez organizatorów przed dopuszczeniem prototypu na trasę.

Niekiedy problem stanowi upał. Nie bez powodu wiele bolidów w poprzedniej edycji miało kolor biały, o czym przekonała się drużyna z Krosna. - Na trasie było bardzo gorąco. Koledzy wprowadzili modyfikacje wprowadzające umożliwiające dodatkowy nawiew - mówi Antonina Menet, kierowca "Piły".

Pomysł studentów wsparły liczne firmy, dysponujące potrzebnymi technologiami. Części do pojazdu produkowały profesjonalne przedsiębiorstwa, zajmujące się obróbką tworzyw sztucznych oraz metali, w tym tytanu. Dzięki temu studencji mogli całą swoją uwagę poświęcić projektowi bolidu. Unowocześniona "Piła" jest teraz lżejsza, ograniczone zostały także opory toczenia pojazdu. 

Ubiegłoroczny wynik to 306 km. Trzymamy kciuki i życzymy studentom pobicia dotychczasowego rekordu. 

10 czerwca opublikowany został film promujący tegoroczny start. Zachęcamy do obejrzenia:
https://www.facebook.com/rotorkrosnopwsz/videos/2042777672641089/

red. Natalia Paradysz | fot. Krosno112.pl

 

Partnerzy portalu: