AKCJA: Dla krośnianina przejechali na rowerach 580 km w 31 godzin

fot. archiwum fot. archiwum

Sześciu śmiałków na rowerach w 31 godzin pokonało 580-kilometrową trasę z Wrocławia na Solinę dla Rafała, krośnianina, który stracił obie nogi w wypadku. Celem akcji jest uzbieranie pieniędzy na protezy oraz rehabilitację Rafała.

Rafał Gadzała to krośnianin. To dla niego rowrzyści z grupy FORTACO wyruszyli w weekend 9-10 czerwca 2018r., w trasę mierzącą 580-kilometrów z Wrocławia na Solinę. 

Wielu mieszkańców Krosna zna Rafała jako harcerza Szczepu Górskie Bractwo w Krośnie, ratownika Harcerskiej Grupie Ratowniczej i Maltańskiej Służby Medycznej oraz społecznego działacza. Swoją pasją niesienia pomocy innym Rafał zaraził się już w gimnazjum. W wieku licealnym przeszedł przeszkolenie z ratownictwa medycznego, a wkrótce sam zaczął udzielać pierwszej pomocy razem z innymi "maltańczykami".

Rafał po ukończeniu szkoły wyjechał do Wrocławia gdzie zaczął życie zawodowe. W maju 2017 roku był aktywnym młodym człowiekiem, uprawiał sport, podróżował, planował założenie rodziny. W czerwcu 2017r. uległ wypadkowi po którym urazy zmiażdżeniowe obejmujące liczne okolice kończyn dolnych wywołały konieczność dokonania urazowej amputacji na poziomie między stawem kolanowym, a stawem skokowym. Powikłania doprowadziły do ostrej niewydolności płuc.

Rowerzyści z grupy FORTACO, czyli Janusz, Jarosław, Łukasz, Damian, Robert i Aleksander już po raz czwarty zorganizowali charytatywny rajd. Chcą w ten sposób zwrócić uwagę innych i uzbierać pieniądze na zakup protez i rehabilitację Rafała. 

Na trasie do rowerzystów dołączali inni, by przynajmniej przez część drogi im towarzyszyć. W Ropczycach przyłączyli się członkowie Krośnieńskiego Towarzystwa Cyklistów i pilotowali peleton do Krosna. Na krośnieńskim Rynku zgotowano im wspaniałe powitanie, czekała na nich rodzina Rafała, która nie kryła wzruszenia. Po 40 minutach przerwy cykliści wyruszyli do Soliny, by tam zakończyć swoją akcję.

Jak można pomóc?
Rafał jest podopiecznym ogólnopolskiej fundacji AVALON - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym, będącą organizacją pozarządową non-profit i posiadając status Organizacji Pożytku Publicznego.

Fundacja AVALON - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym
Michała Kajki 80/82 lok. 1, 04-620 Warszawa

Przekazując 1% podatku dla Rafała:
KRS: 0000270809 / cel: Gadzała, 8132

Wpłacając darowiznę:
nr konta: 62 1600 1286 0003 0031 8642 6001
BGŻ BNP Paribas
tytuł: Gadzała, 8132

Wysyłając SMSa!
Aby pomóc Rafałowi możecie również wysyłać SMSy na numer 75165 o treści: POMOC 8132
Koszt SMSa to 5 zł netto (6,15 zł brutto).

- Chciałbym wstać i pobiec... Za wszelką okazaną pomoc, dziękuję z całego serca - mówi Rafał.

red. fot. NaRowerach.com, archiwum