Wielki sukces krośnieńskich strażaków! Wrócili z medalami z Korei Południowej

fot. archiwum fot. archiwum

W dniach od 10 do 17 września w mieście Chungju w Korei Południowej rozegrane zostały 13 Mistrzostwa Świata Strażaków. Na zawody te z Polski wyjechało 6 strażaków Państwowej Straży Pożarnej, z czego 4 Podkarpacia, w tym 2 z Komendy Miejskiej PSP w Krośnie. Podkarpaccy strażacy startowali w konkurencjach biegowych, a mazowieccy w siatkówce halowej dwójek. Ogółem na tych Mistrzostwach startowało 6600 strażaków z 63 państw świata, w 75 różnych konkurencjach. Występ polskich strażaków można uznać za ogromny sukces, gdyż prawie każdy ich start kończył się miejscem na podium.

Najpierw w zawodach wzięli udział drużyny siatkarzy halowych. 14.09.2018 r. mł. kpt. Tomasz Barczyk z KM PSP w Warszawie i mł. asp. Adam Ojrzyński z KM PSP w Łodzi, rozgromili rywali i wygrali eliminacje. Dzień później podczas rozgrywek finałowych, również byli najlepsi. Wygrali wszystkie swoje mecze i zdobyli złoty medal.

15.09.2018 r. podkarpaccy strażacy wystartowali w biegu przełajowym "Cross Country" na dystansie 7,5 km. St. kpt. Andrzej Szpunar z KM PSP w Rzeszowie został Mistrzem Świata Strażaków w kategorii wiekowej 35-45 lat. Mł. asp. Robert Kubit z KM PSP Krośnie został Wicemistrzem Świata Strażaków w kategorii wiekowej poniżej 34 lat. Piąte miejsce w kategorii wiekowej poniżej 34 lat zajął, walczący z przeziębieniem, kpt. Marcin Biedka z KM PSP w Krośnie.

W kolejnym, jak i zarazem ostatnim dniu Mistrzostw, 17.09.2018 r. nasi strażacy wzięli udział w biegu ulicznym na 10 km oraz 5 km. Na dłuższym dystansie klasę pokazał st. kpt. Andrzej Szpunar z KM PSP w Rzeszowie, który wygrał ten dystans z czasem 34.38 min. w swojej kategorii wiekowej (35-44 lata). Uzyskując najlepszy czas ze wszystkich uczestników biegu, wygrałby go również w kategorii ogólnej, gdyby taka była prowadzona.

Mł asp. Robert Kubit z KM PSP w Krośnie dystans 10 km pokonał w czasie 37.22 min, co dało mu drugie miejsce i srebrny medal w kategorii wiekowej 30-34 lata. Natomiast kpt. Marcin Biedka z KM PSP w Krośnie uzyskując czas 19.40 min w biegu na 5 km, zdobył srebrny medal w kategorii wiekowej 30-34 lata.

Nad organizacją wyjazdu reprezentacji podkarpackich strażaków czuwał Zarząd Sportowego Klubu Pożarniczego „Strażak” w Rzeszowie. Natomiast wyjazd nie doszedłby do skutku, gdyby nie finansowe wsparcie sponsorów, za które wszyscy podkarpaccy uczestnicy 13 Mistrzostw Świata Strażaków w Chungju, składają serdeczne podziękowania.

- Koszty związane z wyjazdem na 13 Mistrzostwa Świata Strażaków w Chungju były bardzo duże i bez pomocy sponsorów nie udałoby się ich pokryć. - mówi bryg, Mariusz Kozak z KM PSP w Krośnie - Nasze podziękowania kierujemy do wszystkich darczyńców, których wymieniliśmy w kolejności alfabetycznej: AVATAR – Centrum Zdrowia, BANK SPÓŁDZIELCZY w Rzeszowie, BESTA Przedsiębiorstwo Budowlane, BUTYJANA.PL, CERBEX w Krośnie, DIOXID Sp. z o. o. w Krośnie, EBA Sp. z o. o. w Krośnie, F.H.U. „LO-STARK” w Miejscu Piastowym, Firma PPL KORAL-Limanowa, GALMET w Krośnie - Andrzej GINALSKI, Grupa PANMAR Krosno, Hotel Restauracja „JAŚ - WĘDROWNICZEK” w Rymanowie, Huta Szkła Artystycznego „Zorza” w Jedliczu, KROSNO MIASTO SZKŁA, KROSSTECH Sp. z o. o. w Krosnie, MARMA Polskie Folie, MAXIMA Sp. z o. o., Sp. K., MILLENIUM HALL Rzeszów, MODERM FORMS, MPGK w Krośnie Sp. z o. o., Nadleśnictwo Kołaczyce, Nadleśnictwo Tuszyma, P.H.U. „MIŚ” w Krośnie, P.P.H.U. RENO-DACH PRYNC Sp. J. w Krośnie, P.W. WENTA Sp. z o. o. z Frysztaka, POLIMARKY Sp. z o. o. SP.K., PRZEDSIĘBIORSTWO ROBÓT INŻYNIERYJNYCH I DROGOWYCH w Krośnie S.A., RAF-EKOLOGIA Sp. z o. o. – Jedlicze, REWA Sp. z o .o., RYMATEX Sp. z o. o. w Rymanowie, SANOMED – Centrum Rehabilitacji, Spółdzielnia SIP – Zakład Pracy Chronionej w Krośnie, TOTAL TURBO w Lubatówce, Uzdrowisko RYMANÓW ZDRÓJ, WATKEM, Województwo Podkarpackie, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Z.U.P. FLORIAN w Krośnie. Dziękujemy bardzo wszystkim osobom, które dodawały naszym strażakom otuchy i zagrzewały ich do walki swoją aktywnością w mediach społecznościowych. Wasze wsparcie było odczuwalne w Korei.

W dniach 21-29 września br. na Gibraltarze rozegrane zostaną VII Europejskie Mistrzostwa Policjantów i Strażaków. W Mistrzostwach planowany jest udział 7-osobowej reprezentacji SKP „Strażak” – z Podkarpacia. Nasi strażacy rywalizować będą  w dyscyplinach: tenisa stołowego oraz lekkoatletycznych konkurencjach biegowych.

red. KM PSP Krosno fot. archiwum Marcin Biedka, Robert Kubit

 

Partnerzy portalu: