Pożar Szkoły Podstawowej w Jaśliskach i zamach terrorystyczny na wójta gminy!

środa, 18 wrzesień 2019 12:16
fot. GOK Jaśliska fot. GOK Jaśliska

Niespokojny wtorek na terenie gminy Jaśliska. Musiały interweniować służby mundurowe: Straż Pożarna, Policja, Służba Więzienna, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pożaru w budynku szkoły oraz aktowi terroru w Urzędzie Gminy. Na szczęście to były ćwiczenia zgrywające służb.

R E K L A M A

W dniu 17.09.2019r. w Urzędzie Gminy Jaśliska wprowadzono przepustkowy system wejścia do budynku urzędu, wzmocniono ochronę obiektu i aktywowano Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego. Około godziny 11:00 po krótkiej serii wystrzałów wybuchł pożar budynku Szkoły Podstawowej w Jaśliskach.

Dyrektor szkoły zarządziła ewakuację dzieci oraz poinformowała odpowiednie służby o zaistniałym zdarzeniu. Po przeprowadzeniu ewakuacji przekazała informację, że w budynku pozostało jedno dziecko i nauczyciel. Na miejsce zdarzenia przybyła w pierwszej kolejności jednostka OSP Jaśliska (quad Arctic Cat 500 oraz Iveco Daily) oraz OSP Posada Jaśliska (Star 266). W wyniku podjętych działań odnaleziono w budynku nauczycielkę (w pomieszczeniu biblioteki) w chwilę potem odnaleziono chłopca, który uciekając z budynku skręcił nogę i nie mógł sam opuścić budynku. W międzyczasie dojechała policja oraz zastęp PSP, który przejął dowodzenie i udzielił Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy poszkodowanym.

Po zakończeniu działań ratowniczych i sprawdzeniu budynku Policja i straż pożarna otrzymała informację o zamachu terrorystycznym na Wójta Gminy Jaśliska. Jak się później okazało trzech zamaskowanych napastników napadło na Wójta wsiadającego do samochodu przed Urzędem Gminy Jaśliska. Napastnicy grożąc bronią wtargnęli do budynku Urzędu Gminy, gdzie sterroryzowali wszystkich urzędników. Negocjacje z napastnikami prowadziła Policja, a jednostki OSP i PSP pozostawały w gotowości do działań ratowniczych. Niedługo po napadzie na miejsce zdarzenia dojechała służba więzienna z Zakładu Karnego w Moszczańcu, która przejęła pracujące na terenie gminy osoby skazane. Po długich negocjacjach terroryści uwolnili pracowników urzędu, żądając w zamian podstawienia samochodu do ucieczki. Przy próbie wsiadania do samochodu przez 2 terrorystów kontrterroryści obezwładnili ich przed wejściem do urzędu. Jeden z terrorystów został obezwładniony przy próbie ucieczki przez okno urzędu.

Powyższe zdarzenia były wynikiem ćwiczenia pod nazwą: „Zgrywanie gminnego systemu kierowania oraz ogniw wykonawczych w czasie realizacji zadań operacyjnych w sytuacji zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa” „PRZEŁĘCZ 2019”.

Ćwiczenia zakończyły się podsumowaniem gdzie nastąpiło omówienie przebiegu poszczególnych etapów, uzyskanych efektów i wniosków do realizacji. Kierujący ćwiczeniami podkreślił, że było ono sprawdzianem współpracy i wzajemnego współdziałania gminnych struktur organizacyjnych realizujących zadania obronne z policją, państwową i ochotniczą strażą pożarną.

red. Piotr Urban - UG w Jaśliskach, fot. GOK  Jaśliska