Atrakcja dla miłośników turystyki rowerowej w Bieszczadach - Singletrack pod Honem

środa, 24 czerwiec 2020 10:51
Atrakcja dla miłośników turystyki rowerowej w Bieszczadach - Singletrack pod Honem Mateusz Świerczyński

Spodziewając się wzmożonego ruchu turystycznego, leśnicy proponują wycieczki do mniej uczęszczanych miejsc w naszym regionie. Zachęcają m.in. do wypróbowania nowej leśnej trasy rowerowej „Singletrack pod Honem”.

Jest ona zlokalizowana na północ od Cisnej w leśnictwie Habkowce, zaczyna się i kończy nieopodal Ośrodka „Wołosań”.

- Singletrack, czyli trasa o jednokierunkowej możliwości jazdy, wkomponowana jest w naturalny układ terenu - informuje Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. - Ścieżka ma długość 13 km, ale jeśli rozpoczniemy jazdę spod budynku Nadleśnictwa Cisna to jej długość wyniesie ponad 14 km.

Szerokość trasy waha się od 0,5 do 1 m. - Poziom trudności na początkowym odcinku (ok. 3,5 km) określony został jako średni - opisuje Edward Marszałek. I dodaje, że później jest trudniej, gdyż ścieżka wije się po stoku, a na koniec wspina na szczyt Hon (820 m. n.p.m.).

Po osiągnięciu szczytu następuje długi i momentami ostry zjazd. Trasa ma kształt pętli. Na ścieżce, oprócz naturalnych przeszkód, wybudowano kilka celowych utrudnień dla rowerzystów (rollery, stoliki i skocznia).

- Użytkownicy, chcący spróbować terenowej jazdy rowerem w bieszczadzkich warunkach, muszą przestrzegać regulaminu trasy, czyli między innymi używać przystosowanych do terenu rowerów, kasków, zachowywać kierunek jazdy - zastrzega Mateusz Świerczyński specjalista ds. turystyki i edukacji z Nadleśnictwa Cisna. - W miejscu startu można zostawić samochód. Obecnie jest to tylko utwardzony plac, ale docelowo będzie tam wybudowany parking. Auto można zostawić również pod budynkiem nadleśnictwa, a zarazem OSW „Wołosań”, który oferuje noclegi i wyżywienie.

- Obok ośrodka został wybudowany dla dzieci kompleks edukacyjno–sprawnościowy Zielona Klasa, gdzie można poszerzyć swoją wiedzą przyrodniczą oraz zadbać o sprawność fizyczną na siłowni pod chmurką - dodaje Edward Marszałek. - Jest również wiata turystyczna z miejscem ogniskowym.

Leśnicy zadbali też o miejsce gdzie można dokonać małej reperacji lub wyregulowania roweru. Ustawiono mini stację serwisową.

Ścieżka w 85 proc. została sfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego INTERREG Polska – Słowacja w ramach projektu „Porta Rusica – z Połonin w Bieszczady”.

tom

zdjęcia: Mateusz Świerczyński