Za ponad 7 milionów złotych powstanie 2,5 kilometra sieci ciepłowniczej

piątek, 31 lipiec 2020 17:23
Za ponad 7 milionów złotych powstanie 2,5 kilometra sieci ciepłowniczej MPGK Krosno

Mieszkańcy osiedla Szczepanika w Krośnie będą mieli zmodernizowaną sieć ciepłowniczą. To efekt współpracy MPGK z Krośnieńską Spółdzielnią Mieszkaniową. Prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Krośnieńska spółka komunalna od lat inwestuje w modernizację systemu ciepłowniczego w mieście. Celem jest poprawa efektywności dostaw ciepła. Kolejnym etapem w projekcie inwestycyjnym jest osiedle im. J. Szczepanika.

Został on zapoczątkowany jeszcze na początku ub. roku. Wtedy pomiędzy MPGK a Krośnieńską Spółdzielnią Mieszkaniową została podpisana umowa na modernizację sieci ciepłowniczej.

Jak tłumaczy Rafał Kielar, prezes KSM, sieci były w bardzo złym stanie technicznym i wymagały pilnej modernizacji, jednak spółdzielnia nie miała na to pieniędzy. - Stąd decyzja zarządu spółdzielni o wspólnych działaniach z krośnieńskim MPGK - mówi. I dodaje, że pozyskane dofinansowanie pozwoli uniknąć sytuacji aby koszty modernizacji tych sieci musieli pokryć mieszkańcy.

- Inwestycja jest bardzo potrzebna dla zagwarantowania mieszkańcom na Osiedlu Szczepanika bezpieczeństwa i ciągłości zaopatrzenia w ciepło oraz ograniczenie strat ciepła, które podnoszą płacone przez nich rachunki - mówi Janusz Fic, prezes MPGK Krosno.

Ogłoszenie postępowania przetargowego na wybór wykonawcy zadania planowane jest na początek sierpnia. W ramach projektu wybudowanych zostanie ponad 2,5 km nowych sieci ciepłowniczych.

- Samą modernizację sieci na osiedlu będziemy chcieli tak przeprowadzić, aby w jak najmniejszym stopniu powodowała uciążliwości dla mieszkańców - mówi Janusz Fic.

Prezes miejskiej spółki komunalnej dodaje, że te prace rozpoczną się dopiero po zakończeniu sezonu grzewczego 2020-2021. - Tak aby w kolejnym sezonie 2021-2022 ciepło było już dostarczane poprzez zmodernizowane sieci z naszej elektrociepłowni.

W tym roku mają się rozpocząć prace związane z budową łącznika sieci z Osiedla Szczepanika z siecią ciepłowniczą na ul. Lewakowskiego.

Ze zmodernizowanych sieci zasilanych będzie 17 obiektów, a ich łączne zapotrzebowanie na ciepło wynosi ok. 3,3MW. Za pośrednictwem tych sieci zasilane będą m.in. Szkoła Podstawowa Nr 10 przy ul. Magurów, Budynek Handlowo-Usługowy przy ul. Krakowskiej, Budynki mieszkalne-wielorodzinne przy ul. Magurów, Wróblewskiego, Krakowskiej i Tysiąclecia.

Koszt całkowity projektu to 7 288 593,60 zł brutto. Maksymalna kwota wydatków kwalifikowanych wynosi 5 387 765,90 zł netto, a przyznane dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 to 3 017 148,90 zł netto.

tom

zdjęcia: MPGK Krosno