Jesienna plaga pożarów traw w naszym powiecie

fot. OSP Korczyna fot. OSP Korczyna

Od poniedziałku aura pogodowa się poprawiła i statystyki wyjazdów strażaków do pożarów nieużytków rolnych i zarośli od razu podskoczyły do góry.

W poniedziałek około godziny 10:30 strażacy zostali wezwani do pożaru na ul. Górską w Korczynie. W trudnodostępnym miejscu paliły się trawy i zarośla, a ogień wchodził już w las. Na szczęście strażacy w ciągu godziny ugasili pożar. W działaniach uczestniczyly zastępy z JRG Krosno, w tym MB Unimog, przystosowany do górskich terenów oraz zastępy z OSP Korczyna i OSP Iskrzynia niezawodnymi Starami. 

Do kolejnego dużego pożaru traw doszło po godzinie 15. w okolicach ulic Podkarpackiej, Tysiąclecia i Krakowskiej w Krośnie. Na miejsce zadysponowano zastępy z JRG Krosno, OSP Turaszówka, OSP Polanka, OSP Szczepańcowa. Walka z ogniem trwała około dwóch godzin. W tym samym rejonie przed godziną 19. doszło do kolejnego pożaru, na całe szczęście szybko udało się go opanować zastępowi z JRG Krosno (MB Unimog).

Natomiast do kolejnego pożaru na większym obszarze doszło we wtorkowe przedpołudnie w Żeglcach. Do akcji gaśniczej zadysponowano zastępy z JRG Krosno, OSP Szczepańcowa, OSP Żeglce. Spaleniu uległo około 1 hektara nieużytków rolnych. 

Wczoraj popołudniu doszło na terenie naszego powiatu do wielu innych mniejszych pożarów traw i zarośli. Strażacy interweniowali m.in. w Zręcinie, Dobieszynie, Klimkówce, Cergowej, Rymanowie. 

Dzisiaj (16.09) strażacy wyjeżdżali już gasić płonące trawy w Dobieszynie i Sieniawie. 

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody określa:
Art. 124. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.
Art. 131. Kto: (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów:

§ 36. 1. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów nie jest dopuszczalne wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru:
1) rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu; (...)

2. Przepis ust. 1 pkt 1 nie dotyczy czynności związanych z gospodarką leśną oraz wykonywaniem robót budowlanych.

§ 39. Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, nie jest dopuszczalne.
Wypalanie pozostałości roślinnych w ogrodach, ogródkach działkowych itp. regulowane jest prawem miejscowym i w wielu przypadkach na terenach miejskich zabronione lub dopuszczalne tylko w sezonie wiosennym.

red.
fot. OSP Korczyna, OSP Szczepańcowa

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.

 

BRUNCH 25 03

fnk

LAKAR right

WYDARZENIA NOWE

gorąca linia

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

pomoc grzeskowi

NOCNA JAZDA DLA OLUSIA

fotoduda

SKLEP NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

ADOPCJE NOWE

alarmowanie

Facebook

R  E  K  L  A  M  A
 

POLECAMY

Plakat Targi pracy 2018 PWSZ OHP

wiktoria 1

Wasze komentarze