ŁĄCZKI JAGIELLOŃSKIE: Pożar w drewnianym budynku

poniedziałek, 05 grudzień 2016 07:24
fot. Krosno112.pl fot. Krosno112.pl

W poniedziałkowy ranek strażacy zostali wezwani do pożaru w Łączkach Jagiellońskich (gm. Wojaszówka). Ze zgłoszenia wynikało, że to pożar budynku, jednak po przyjeździe zastępów na miejsce okazało się, że to pożar sadzy w przewodzie kominowym.

R E K L A M A

Cztery zastępy straży pożarnej zostało zadysponowanych do pożaru budynku w poniedziałek (5.12) około godziny 6:30, w miejscowości Łączki Jagiellońskie w gminie Wojaszówka. 

Zgłoszenie do dyżurnego Stanowiska Kierownia KM PSP w Krośnie brzmiało, że pali się drewniany budynek. Natychmiast zadysponowano sekcję gaśniczą z JRG Krosno, najbliższą jednostkę z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz miejscową jednostkę.

Po przyjeździe pierwszych zastępów nie stwierdzono pożaru budynku, a jedynie pożar sadzy w przewodzie kominowym. Strażacy przystąpili do akcji gaśniczej. Na szczęście ogień nie przedostał się na inne elementy budynku.

Pożary sadzy są obecnie jedną z najczęstszych przyczyn pożarów domów. W czasie gaszenia pożarów powstałych w wyniku zapalenia się sadzy w kominie, właściciele i użytkownicy przyznają się, że w ogóle nie czyszczą kominów. Sprowadzają tym samym na siebie niebezpieczeństwo pożaru. Gromadzona sadza w przewodzie kominowym przez miesiące, a nawet lata, prędzej czy później musi się zapalić i stworzyć zagrożenie dla budynku i jego mieszkańców. Pożar sadzy nigdy nie pozostaje obojętny dla konstrukcji budynku – im starszy budynek, im więcej było sadzy, tym gorsze konsekwencje dla budynku. Niejednokrotnie pożar sadzy w kominie, powoduje zapalenia się elementów wyposażenia czy konstrukcji dachowej, a nawet całego domu. W każdym przypadku, gdzie był pożar sadzy w kominie, właściciel/użytkownik musi zapewnić bezpieczeństwo jego dalszego użytkowania. W dużej części zdarzeń tego typu musi nastąpić remont takiego komina, aby można było bezpiecznie go używać.

W sumie do działań skierowano zastępy z:
- JRG Krosno (GCBARt Scania, GCBA Renault)
- OSP KSRG Bratkówka (GCBA Scania)
- OSP Łączki Jagiellońskie (GBA Mercedes).

red. | fot. Krosno112.pl