KROSNO: Pożar w domu. Poszkodowany mężczyzna

fot. Jakub Jastrzębski - Krosno112.pl fot. Jakub Jastrzębski - Krosno112.pl

Jedna osoba została poszkodowana w pożarze wewnątrz drewnianego budynku mieszkalnego w krośnieńskiej dzielnicy Białobrzegi. Tylko dzięki szybkiej reakcji sąsiada udało się zminimalizować straty i prawdopodobnie uratować życie 24-latka. W akcji ratowniczo-gaśniczej brało udział sześć zastępów straży pożarnej.

W niedzielę (26.03.2017) o godzinie 22:48 do dyżurnych Stanowiska Kierowania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie wpłynęło zgłoszenie o pożarze drewnianego budynku mieszkalnego przy ulicy Żwirowej w krośnieńskiej dzielnicy Białobrzegi. Wewnątrz budynku miała znajdować się jedna osoba.

Po kilku minutach od zgłoszenia na miejscu pojawiły się pierwsze zastępy z JRG Krosno oraz OSP Krosno-Białobrzegi. Do wnętrza budynku wprowadzono dwie roty strażaków, którzy przystąpili do gaszenia pożaru w natarciu. Trzecia rota do czasu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego udzieliła pomocy 24-letniemu mężczyźnie (m.in. tlenoterapii), który z oparzeniami ręki, twarzy i oczu znalazł schronienie u sąsiadów.

Gdy zaistniał pożar mężczyzna spał wewnątrz palącego się domu. Gdy się przebudził i zauważył ogień wydostał się na zewnątrz, przeskoczył przez ogrodzenie i zaalarmował sąsiadów o pożarze, po czym wrócił do środka palącego się pomieszczenia kuchennego.

Po dramatycznej informacji sąsiad zadzwonił pod telefon alarmowy 998, by zawiadomić służby o pożarze i szybko udał się do palącego się domu, gdzie odłączył prąd, wyprowadził rannego domownika i próbował gasić pożar. To właśnie dzięki szybkiej reakcji sąsiada udało się prawdopodobnie uratować życie 24-latka i zminimalizować straty. 

Strażacy szybko opanowali pożar, który powstał w kuchni od niesprawnego gniazdka elektrycznego. Rozebrano nadpalone elementy ścian, usunięto z wnętrza spalone meble oraz sprawdzono za pomocą kamery termowizynej cały budynek. Na szczęście ogień wyrządził szkody materialne tylko w kuchni i łazience, nie przedostał się na poddasze budynku.

Na miejscu zdarzenia pojawili się również funkcjonariusze policji z KMP Krosno oraz Pogotowie Energetyczne i Pogotowie Gazowe. Od budynku odcięto dopływ prądu i gazu.

Policjanci będą prowadzić czynności, które dokładnie pozwolą na określenie przyczyny zdarzenia.

W akcji ratowniczo-gaśniczej, którą dowodził st. kpt. Piotr Szydło i trwała ponad dwie godziny brały udział zastępy:
- JRG Krosno (GCBARt Scania, GCBA Renault)
- OSP Krosno - Białobrzegi (GLBAw Ford)
- OSP Krosno - Suchodół (GBA Star-MAN)
- OSP KSRG Krosno - Turaszówka (GBA Mercedes, GCBA Jelcz)
oraz
- SPPR Krosno Zespół Ratownictwa Medycznego
- patrole policyjne KMP Krosno
- Pogotowie Energetyczne
- Pogotowie Gazowe

red. | fot. Jakub Jastrzębski - Krosno112.pl