OLCHOWIEC: Rok temu spalił im się dom. Teraz dziękują ludziom za okazaną pomoc

fot. Rafał Szubrycht - Krosno112.pl fot. Rafał Szubrycht - Krosno112.pl

"Dzisiaj mija rok od spalenia naszego domu! Dzisiaj kiedy jesteśmy wszyscy razem zdrowi już w odbudowanym domu dziękujemy wszystkim za pomoc i za okazane serducho!" - napisali do nas członkowie rodziny Pałków, która rok temu straciła w pożarze niemal cały swój dobytek. 

W piątek 9 grudnia 2016 roku, około godziny 12:40 dyżurny Stanowiska Kierowownia Komendanta Powiatowego w Jaśle odebrał zgłoszenie o pożarze w budynku mieszkalnym w Olchowcu, w gminie Dukla, w powiecie krośnieńskim. Natychmiast poinformowano dyżurnego SKKM w Krośnie o pożarze, który zadysponował kilkudziesięciu strażaków z Iwli, Dukli, Równego, Barwinka i Krosna. W bardzo trudnym terenie, oddalonym od głównych szlaków komunikacyjnch doszło do poważnego pożaru domu. Najbliższe jednostki OSP dojechały po około 20 minutach, jednak pożar był już w poważnie rozwinięty i ogień wydostawał się na zewnątrz budynku. Wewnątrz budynku panowało bardzo duże zadymienie, strażacy musieli pracować w aparatach ochrony dróg oddechowych, aby odnaleźć źródło pożaru. Konstrukcja dachu się zawaliła, a strażakom i rodzinie udało się ocalić tylko część wyposażenia domu. Na szczęście w pożarze nikt nie został ranny. O pożarze napisaliśmy artykuł jeszcze tego samego dnia: OLCHOWIEC: Kilkudziesięciu strażaków gasiło pożar domu.

Już kilka godzin po pożarze rozdzwoniły się telefony w naszej redakcji od strażaków, którzy brali udział w akcji. Prosili, abyśmy opublikowali prośbę o pomoc dla rodziny. Artykuł "Rodzina straciła w pożarze dom tuż przed świętami. Apelujemy o pomoc" w bardzo krótkim czasie przeczytał się ponad 100 tysięcy razy, a pomoc dla rodziny spływała z różnych stron naszego powiatu jak i spoza. Nasz apel udostępniły ogólnopolskie media.

We wtorek po pożarze, dzięki firmie WALTER i strażakom OSP Pustyny udało się pozyskać materiały na dach: POMAGAMY: Po pożarze w Olchowcu napływa pomoc. Tydzień po pożarze, były prowadzone już prace budowlane i rozpoczęto osuszanie murów, OLCHOWIEC: Tak wygląda dom tydzień po pożarze. Choć święta Bożego Narodzenia nie były dla rodziny Pałków łatwe znaleźli czas aby podziękować wszystkim, którzy pomogli im w pierwszych dniach: Podziękowania rodziny pogorzelców z Olchowca.

Po dwóch miesiącach od pożarze odwiedziliśmy rodzinę oraz mogliśmy już zwiedzić remontowany dom. Zakres prac, które już zostały wykonane imponował. Z pomocą firmy Walter wykonano nową konstrukcja dachu i przykryto blachą – to była najważniejsza sprawa, aby zabezpieczyć dom przed zimą. Postawione zostały nowe tzw. fajermury (ściany przeciwogniowe), ścianki działowe na poddaszu. Był też nowy komin, ocieplone poddasze i stropy. Ponadto nowa instalacja centralnego ogrzewania wraz z częścią grzejników, nowa instalacja elektryczna, wymienione okna. W pomoc zaangażowało się wiele firm m.in. SIGMA, DACHY DUKLA, BRATEX. OLCHOWIEC: Dwa miesiące po pożarze domu. Już po niecałych czterech miesiącach od pożaru mogliśmy poinformować o tym, że rodzina Pałków wróciła już do swojego odbudowanego domu.

9 grudnia 2017 roku Rodzina Pałków chciałaby podziękować jeszcze raz:

Dzisiaj mija rok od spalenia naszego domu! Dzisiaj kiedy jesteśmy wszyscy razem zdrowi już w odbudowanym domu dziękujemy wszystkim za pomoc i za okazane serducho!

 

Wszystkim bardzo dziękujemy. Dziękujemy wszystkim służbom które uratowały sytuacje jak i każdego kto włożył nawet najmniejszą część pomocy! Przez ostatni rok rodzina nam się powiększyła i dzięki tym ludziom przed urodzeniem córki (dzisiaj kończy pól roczku) mogliśmy zamieszkać już u siebie i dać jej warunki do tego by mogła przyjść na świat.

 

Bardzo wszystkim jeszcze raz dziękujemy! 

Rodzina Pałków

 

 

red. Marcin Mikosz fot. Rafał Szubrycht, archiwum rodziny Pałków

 

 

Partnerzy portalu: