.

Krośnieńska policja ostrzega przed oszustami metodą "na hydraulika"

fot. Krosno112.pl fot. Krosno112.pl

W związku z otrzymywanymi sygnałami o oszustwach dokonywanych metodą „na hydraulika”, krośnieńscy policjanci apelują o zachowanie ostrożności wobec osób obcych.

Najczęstsze metody stosowane przez oszustów:

Oszust pukając do drzwi domu, chce osłabić czujność osoby, która je otworzy, dlatego mówi, że jest hydraulikiem, inkasentem, księdzem, lekarzem, przyjacielem rodziny lub inną osobą, którą z ważnych powodów należałoby wpuścić do środka. Wydaje się być miły, aby zyskać zaufanie. Następnie sprytnie odwraca uwagę domowników i okrada mieszkanie. Nierzadko ma pomocnika. Wtedy w czasie, gdy jedna z osób zagaduje swoją ofiarę, druga plądruje dom.

Inaczej przebiega tak zwane oszustwo „na wnuczka”. Wówczas do starszej osoby dzwoni młody mężczyzna lub kobieta i podaje się za wnuczka/wnuczkę. Prosi o pilne pożyczenie pieniędzy, np. na zakup leków, zwrot długu. Nie zawaha się użyć szantażu emocjonalnego. Po chwili dzwoni powtórnie mówiąc, że pieniądze odbierze jego/jej kolega. Może zadzwonić jeszcze kilkakrotnie, by utrudnić kontakt z rzeczywistą rodziną. Oszust przy odbiorze pieniędzy stara się być wiarygodny, dlatego ponownie inicjuje rozmowę z rzekomym wnuczkiem. Niekiedy oszuści proszą o pomoc pieniężna w postaci przelewu na konto. Przekazanie obcej osobie dorobku życia jest równoznaczne z jego utratą.

Zdarza się, że oszust telefonując do kogoś podaje się za funkcjonariusza Policji i prosi o pomoc w ujęciu przestępcy. Mówi, że Policja szykuje obławę na oszusta i poleca, by wydać wyłudzającemu pieniądze. W rzeczywistości nie jest to żadna policyjna akcja, a pieniądze nie wracają już do ich właściciela. Policja NIGDY nie dzwoni z takimi żądaniami!

Jak ustrzec się przed oszustami?
By ustrzec się przed niemiłymi niespodziankami warto przestrzegać pewnych zasad:
- Nie wpuszczaj do domu osób obcych. Masz prawo wylegitymować osobę, która chce wejść do Twojego domu, a przede wszystkim zadzwonić do firmy, którą reprezentuje. Nie wykorzystuj do tego celu numeru telefonu podanego przez nieznajomego, bo może być błędny.
- Przygotuj wykaz numerów telefonu, pod które można zadzwonić w razie, gdy mamy wątpliwości, czy dana osoba prezentuje instytucję lub firmę, o której mówi.
- Jeśli zdecydujesz się na wpuszczenie do domu osoby podającej się za fachowca, to nigdy nie zostawiaj go samego przy pracy. Jeśli nie działa sam, nie pozwól by rozdzielili się, byś mógł śledzić co robią. Przed wpuszczeniem nieznajomego do domu zadbaj o to, by podczas takiej wizyty był z Tobą ktoś z rodziny lub Twój sąsiad.
- Nie przechowuj w domu dużych kwot pieniędzy. W przypadku kradzieży możesz stracić wszystkie swoje oszczędności.
- Wszelkie transakcje finansowe dokonuj na poczcie lub w siedzibach instytucji, do których się odnoszą.
- Podpisanie każdej umowy konsultuj z rodziną.
- Nie podpisuj w domu żadnych umów.
- Rozłącz się i zdzwoń do bliskich, by sprawdzić czy przekazana informacja o chorobie, wypadku czy innej sytuacji z udziałem osoby z Twojej rodziny jest prawdziwa. Wykorzystaj wyłącznie sprawdzone i dotychczas stosowane przez Ciebie numery telefonów. Rodzina nie będzie mieć do Ciebie pretensji, jeśli zachowasz się rozsądnie.
- Nie bądź uległy ani wobec presji czasu, ani wobec szantażu emocjonalnego, którymi posłuży się oszust.
- Nie przekazuj osobie nieznajomej pieniędzy, nawet jeśli podaje się za krewnego lub przyjaciela rodziny.
- Pamiętaj, że telefoniczne prośby o pomoc pieniężną, w tym te z zagranicy, grożą utratą pieniędzy.
- Jeśli Twój rozmówca zaproponuje Ci udział w akcji policyjnej i przekazanie Twoich pieniędzy w celu złapania przestępcy, zadzwoń na nr 997 .
- Koniecznie powiadom Policję, jeśli ktoś dzwoni z prośbą o pieniądze, a Ty podejrzewasz, że to może być oszustwo.

Chroń swoich bliskich i sąsiadów
- Opowiedz domownikom, że takie sytuacje mogą mieć miejsce i co zrobić, by nie wydarzyły się.
- Oszust może chcieć wykorzystać nieobecność w domu osób dorosłych, dlatego ustal z dziećmi, by bezwzględnie nie otwierały drzwi osobom obcym.
- Uczulaj seniorów na oszustów. Podkreśl, że nie zawahają się oni perfidnie wykorzystać ich dobroduszność czy poczucie osamotnienia. Powiedz, jak należy zachować się w kontakcie z nieznajomymi.
- Powiadamiaj Policję o każdej próbie wyłudzenia pieniędzy lub działania na szkodę Twoich bliskich.

Działania Policji skierowane przeciwko oszustwom
Krośnieńska Policja podejmuje szereg działań skierowanych przeciwko oszustom polegających nie tylko na ich ujawnianiu, ale także na niepoduszczaniu do przestępstw. Jednocześnie systematycznie organizuje spotkania, które mają służyć przestrodze przed oszustami, w tym min.realizuje program „Stop kradzieżom oraz oszustwom” oraz uczestniczy w kampanii „Nie daj się nabrać”.

 

Partnerzy portalu: