Idea Carpathia: W godzinę z Krosna do Rzeszowa pociągiem

fot. KrosnoCity.pl fot. KrosnoCity.pl

Do Rzeszowa pociągiem, szybciej niż busem – przekonuje Stowarzyszenie Idea Carpathia i rozpoczyna kampanię społeczną na ten temat. Potrzebna jest łącznica kolejowa między liniami 108 i 106.

W piątek (9 grudnia)Stowarzyszenie Idea Carpathia zainaugurowało swoją kampanię na kładce nad dworcem kolejowym w Krośnie. Ich zdaniem łącznica kolejowa pozwoli skrócić czas dojazdu do Rzeszowa. PKP PLK podaje, że tę trasę można pokonać pociągiem w 52 minuty. "Obalamy Mity" – tak nazwano kampanię, Idea Carpathia podaje 3 główne:

1. Łącznica marginalizuje Jasło – zdaniem Stowarzyszenia to połączenie jest marginalne już dziś, gdyż pociągiem z Krosna do Rzeszowa nie jeździ prawie nikt.

2. Busem jest szybciej niż pociągiem - PKP PLK podała we wrześniu szacunki czasu przejazdu: 52 minuty pociągiem przyśpieszonym lub 73 minuty regularnym połączeniem.

3. Wyburzenia w Wojaszówce – według Idea Carpathia domy można ominąć, na ten moment przebieg trasy łącznicy nie jest jeszcze ustalony, więc przedwczesne jest mówienie o wyburzeniach. Łącznicę popiera wójt Gminy Wojaszówka.

Stowarzyszenie Idea Carpathia zwróciło się w trybie informacji publicznej o podanie, jakie warianty są obecnie rozważane oraz jakie są ich szacowane koszty. Okazuje się, że koszt wariantu, który najbardziej skraca trasę Krosno-Rzeszów jest niższy o około 100 mln, niż podawano podczas konsultacji w kwietniu. Także szacowany czas przejazdu jest krótszy nawet o pół godziny, niż podawano. Trasa do Rzeszowa jest do pokonania w 52 minuty pociągiem. Prosimy, żeby poinformować o tym samorządy - mówi Rafał Woźniak, prezes Stowarzyszenia Idea Carpathia.

Stowarzyszenie zwróciło się o unieważnienie konsultacji z kwietnia lub wzięcie dużej poprawki na ich wyniki, ze względu na nieprawidłowości i przeszacowane dane podawane w konsultacjach.

red., KrosnoCity.pl | fot. KrosnoCity.pl


 

Partnerzy portalu: