Zima kontra zwierzęta - reaguj

fot. Pixabay fot. Pixabay

Zima to bardzo trudny okres dla zwierząt, zarówno tych dzikich, bezdomnych jak i tych przydomowych, które żyją niekiedy w bardzo ciężkich warunkach, zdane na łaskę swoich "panów". Nie bądźmy obojętni.

Najgorzej mają zwierzęta bezdomne oraz nieszczęsne „łańcuchowe burki”. O ile te pierwsze mają jeszcze szanse na znalezienie jakiegoś schronienia i pożywienia, a przy odrobinie szczęścia mogą liczyć na pomoc dobrych ludzi, to psy przykute do krótkich, ciężkich łańcuchów zależne są całkowicie od swoich „panów”. Niedożywione, karmione obiadowymi zlewkami, albo chlebem namoczonym w wodzie, w lichych budach, pozbawione swobodnego ruch dygocą z zimna na kilkunastostopniowym mrozie, nierzadko zamarzając na śmierć. OTOZ Animals Krosno apeluje, by każdy kto jest świadkiem utrzymywania zwierząt w warunkach zagrażających ich zdrowiu lub życiu zawiadom Policję lub Straż Miejska bądź Gminną.

Panuje powszechne przekonanie, że funkcjonariusze policji lekceważąco podchodzą do tego typu spraw, natomiast w rozmowach z nami przyznają, że takich zgłoszeń praktycznie nie mają. Ludzie nadal obawiają się zadzwonić na Policję i zgłosić fakt znęcania się nad zwierzętami, choć jest to przestępstwo i każdy obywatel ma obowiązek powiadomić odpowiednie służby, a te mają obowiązek zareagować - informują Inspektorzy OTOZ.

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt, mówi:

Artykuł 6 ust 1a. Zabrania się znęcania nad zwierzętami.
Art 6 ust 2. Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności:
punkt 10) utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji;
17) wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu;
19) utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku.

red., OTOZ Animals Krosno | fot. Pixabay

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.

1 komentarz

  • krosnal

    napisane przez krosnal

    piątek, 06 styczeń 2017 08:29

    Wczoraj widziałem przy ogrodzeniu lotniska trzy sarenki leżące w śniegu. Jak okiem sięgnąć, całe lotnisko białe i nie widać żadnej kępki trawy. Czy ktoś dokarmia sarny, bo po ogrodzeniu lotniska są tam uwięzione.