Zima kontra zwierzęta - reaguj

fot. Pixabay fot. Pixabay

Zima to bardzo trudny okres dla zwierząt, zarówno tych dzikich, bezdomnych jak i tych przydomowych, które żyją niekiedy w bardzo ciężkich warunkach, zdane na łaskę swoich "panów". Nie bądźmy obojętni.

Najgorzej mają zwierzęta bezdomne oraz nieszczęsne „łańcuchowe burki”. O ile te pierwsze mają jeszcze szanse na znalezienie jakiegoś schronienia i pożywienia, a przy odrobinie szczęścia mogą liczyć na pomoc dobrych ludzi, to psy przykute do krótkich, ciężkich łańcuchów zależne są całkowicie od swoich „panów”. Niedożywione, karmione obiadowymi zlewkami, albo chlebem namoczonym w wodzie, w lichych budach, pozbawione swobodnego ruch dygocą z zimna na kilkunastostopniowym mrozie, nierzadko zamarzając na śmierć. OTOZ Animals Krosno apeluje, by każdy kto jest świadkiem utrzymywania zwierząt w warunkach zagrażających ich zdrowiu lub życiu zawiadom Policję lub Straż Miejska bądź Gminną.

Panuje powszechne przekonanie, że funkcjonariusze policji lekceważąco podchodzą do tego typu spraw, natomiast w rozmowach z nami przyznają, że takich zgłoszeń praktycznie nie mają. Ludzie nadal obawiają się zadzwonić na Policję i zgłosić fakt znęcania się nad zwierzętami, choć jest to przestępstwo i każdy obywatel ma obowiązek powiadomić odpowiednie służby, a te mają obowiązek zareagować - informują Inspektorzy OTOZ.

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt, mówi:

Artykuł 6 ust 1a. Zabrania się znęcania nad zwierzętami.
Art 6 ust 2. Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności:
punkt 10) utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji;
17) wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu;
19) utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku.

red., OTOZ Animals Krosno | fot. Pixabay

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.

1 komentarz

  • krosnal

    napisane przez krosnal

    piątek, 06 styczeń 2017 08:29

    Wczoraj widziałem przy ogrodzeniu lotniska trzy sarenki leżące w śniegu. Jak okiem sięgnąć, całe lotnisko białe i nie widać żadnej kępki trawy. Czy ktoś dokarmia sarny, bo po ogrodzeniu lotniska są tam uwięzione.

 

Polecamy

uroczysko

SZUKASZ PRACY

ratujemy dajemy 2018

WYDARZENIA NOWE

gorąca linia

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

SKLEP NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

ADOPCJE NOWE

alarmowanie

Facebook

R  E  K  L  A  M  A
 

Wasze komentarze