Święto ziemniaka w Widaczu zaskoczyło smakiem

fot. GOK Miejsce Piastowe fot. GOK Miejsce Piastowe

Święto pieczonego ziemniaka „Kartoflisko” w amfiteatrze w Widaczu, mimo niekorzystnej pogody zgromadziło wielu entuzjastów tej jakże popularnej w Polsce bulwy.

Na stołach królowały między innymi: tartaletka nadziewana szpinakiem z boczkiem i jajkiem wiejskim, rolada ziemniaczana faszerowana warzywami, sernik ziemniaczany, marcepanki ziemniaczane w polewie czekoladowej, knedle ziemniaczane z nadzieniem mięsnym, łącznie 59 głównych dań z ziemniaków.

Najważniejszym punktem programu podczas kartofliska był konkurs kulinarny adresowany do Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Miejsce Piastowe.

Każde koło miało za zadanie przygotować dowolną ilość potraw z ziemniaków, według własnego uznania i pomysłu. Smak ziemniaczanych smakołyków oceniali: radna powiatu krośnieńskiego Teresa Sirko, kucharz z restauracji „Jaś Wędrowniczek” Tomasz Findysz, oraz szef „Posmakuj Krosno” Paweł Dobrzański.

Nagrodę Grand Prix przyznano dla Koła Gospodyń Wiejskich z Widacza, za całokształt przygotowań, zaangażowanie, wyszukany smak, ilość przygotowanych potraw - było ich aż 11, ale decydujący głos padł za oryginalną pikantną zupę ziemniaczaną z miętką ogrodową. Nagrodę pieniężną oraz dyplom z rąk kucharza z restauracji „Jaś Wędrowniczek” Tomasza Findysza  odebrała osobiście przewodnicząca KGW z Widacza Ludwika Wojtowicz. Pozostałe koła również otrzymały dyplomy i wyróżnienia pieniężne, które wręczył uroczyście dyrektor GOK Janusz Węgrzyn.

W amfiteatrze widackim z tej okazji prezentowały się zaproszone zespoły śpiewacze: „Łęczanie” z Łęk Dukielskich, „Chorkowianie” z Chorkówki, oraz kapela ludowa „Piasty”, wprowadzając publiczność w świat melodii ludowych z okolic Krosna i rzeszowszczyzny. Na scenie pojawiła się rówież gwiazda wieczoru JANSKY, oraz kapela 50 plus.

A już w najbliższym czasie, 9 września, kolejna impreza z akcentem ziemniaczanym oraz dyniowym w Łękach Strzyżowskich. Jesteśmy przekonani, że będzie równie pysznie!

swieto dyni wojaszowka

red., GOK MP