W publicznym rejestrze przestępców seksualnych nie ma mieszkańców Krosna

fot. pixabay fot. pixabay

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało publiczny rejestr przestępców seksualnych. Portal KrosnoCity.pl sprawdził czy znadują się w nim przestępcy mieszkający w Krośnie.

Rejestr przestępców seksualnych składa się z dwóch części: ogólnodostępnej (rejestr publiczny) i części z dostępem ograniczonym, z którego mogą korzystać tylko przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi, np. szkół.

W ogólnodostępnej części rejestru znajdują się imiona, nazwiska oraz fotografie prawie 800 skazanych prawomocnie przestępców, których wyroki nie uległy zatarciu, a którzy dopuścili się gwałtów na dzieciach poniżej 15. roku życia, a także pedofilów-recydywistów oraz sprawców gwałtów ze szczególnym okrucieństwem.

W rejestrze znajdują się informacje o prawomocnych orzeczeniach sądów i o miejscowości, w której przebywa przestępca. Rejestr można przeszukiwać według nazwiska lub miejscowości.

Jak czytamy na portalu KrosnoCity.pl w rejestrze o ograniczonym dostępie znajduje się więcej danych i więcej skazanych - łącznie 3000 nazwisk. Ma to ułatwić pracę organów ścigania i osób kierujących placówkami zajmującymi się opieka nad dziećmi. Ta część rejestru zawierać ma dokładne dane, co do pobytu przestępców. Osoby objęte rejestrem mają obowiązek zawiadamiania Policji o faktycznym miejscu zamieszkania. W części ogólnodostępnej nie ma ani jednego przestępcy z Krosna.

Rejestr jest dostępny na stronie ministerstwa: www.rps.ms.gov.pl

red., KrosnoCity.pl