Będzie niebezpiecznie! Prognozowane silne porywy wiatru

fot. pixabay fot. pixabay

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie o bardzo silnym wietrze w regionie Beskidu Niskiego i Bieszczadów.

Od czwartku (18.01 g. 17:00) do piątku (19.01 g. 10:00) obowiązuje ostrzeżenie o silnym wietrze. W naszym powiecie prognozuje się wichurę.

Przewidywana średnia prędkość wiatru to 40 km/h - 55 km/h, zaś porywy osiągać będą, zwłaszcza w pierwszej połowie nocy, od 80 km/h do 100 km/h. Kierunek wiatru: południowy, nad ranem skręcający na zachodni.

W powiecie krośnieńskim najmocniej będzie wiało w obszarach gmin Dukla, Jaśliska, Rymanów i Iwonicz-Zdrój. W trakcie wichury mogą wystąpić chwilowe zamiecie śnieżne.

krosnocity

Prognoza Meteo Krosno: 

W związku z oddziaływaniem aktywnego układu ciśnienia, wieczorem, oraz nocą z czwartku na piątek, nad naszym krajem przetoczy się niebezpieczna wichura, której głównym zagrożeniem będą silne, w południowo-zachodniej Polsce wręcz niszczące porywy zachodniego wiatru, oraz spore opady zarówno deszczu jak i śniegu.

Różnica w polu barycznym, będąca właśnie zasługą układu niskiego ciśnienia, w naszym regionie objawi się silnym wiatrem Halnym. Opady o ile w ogóle wystąpią, będą niewielkie, lecz mogą powodować chwilowe zamiecie śnieżne.

Skupmy się jednak na wietrze. Po stosunkowo pogodnym i spokojnym dniu, popołudniem wiatr zacznie się nasilać. Przybywać zacznie również chmur. Apogeum silnego wiatru, spodziewane jest w godzinach 19-23. Wiatr osiągać może od 100 do lokalne 120km/h! Istnieje zatem poważne ryzyko problemów z dostępem do energii, łamane mogą być drzewa, czy zrywane dachy. Z biegiem nocy układ będzie wędrował przez nasz kraj, wiatr po północy zmieni kierunek na zachodni, osłabnie, do około 75km/h, a niebo będzie się znów rozpogadzać.

Będzie to zaledwie kilkugodzinne załamanie w pogodzie, ale może być naprawdę niebezpiecznie.

red.

 

Partnerzy portalu: