.

LIPOWICA: Czas pracy kierowcy fałszowany przez "Pendrive"

fot. WITD fot. WITD

Wyłącznik tachografu jest tak zaawansowany technologicznie, że podkarpaccy funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego musieli wykorzystać wszystkie swoje umiejętności, aby go zlokalizować i wyeliminować z użycia. Jednakże wieloletnie doświadczenie zdobyte podczas przeprowadzenia tysięcy kontroli drogowych przyniosło oczekiwany skutek podczas niedawnej akcji w Lipowicy (gm. Dukla).

W czwartek, 8 lutego 2018r., inspektorzy z krośnieńskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Rzeszowie pełniący służbę w miejscowości Lipowica (gm. Dukla) na drodze krajowej nr 19, w trakcie rutynowych kontroli zatrzymali zespół pojazdów należący do polskiego przewoźnika.

- Podczas czynności kontrolnych została przeprowadzona analiza informacji zawartych na wydrukach z tachografu oraz z karty kierowcy, która dała inspektorom jasny sygnał, że nie do końca wszystko jest w porządku z tachografem. Dlatego też kontrolujący postanowili dokonać drobiazgowej analizy aktywności kierowcy zapisanej za pomocą danych elektronicznych. Stopniowo podejrzenia przeobrażały się w pewność, że do tachografu jest zamontowane niedozwolone urządzanie - relacjonuje Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Rzeszowie.

Kierowca jednak przez cały czas kategorycznie zaprzeczał, aby do tachografu było zainstalowane jakiekolwiek urządzenie fałszujące czas pracy kierowcy. Dla ostatecznego potwierdzenia, że w pojedzie jest zamontowane niedozwolone urządzenie, inspektorzy postanowili o przeprowadzeniu bardzo szczegółowej kontroli instalacji elektrycznej pojazdu. Jej efektem było stwierdzenie obecności niedozwolonego urządzania pozwalającego fałszować czas pracy kierowcy, które pomysłowo podłączone do magistrali sterującej pojazdem, a czynność wyłączania prawidłowej pracy tachografu następowała poprzez podłączanie pendrive’a do specjalnego gniazda oraz kilkukrotne naciśnięcie jednego z funkcyjnych przycinków na desce rozdzielczej pojazdu.

Kontrola zakończyła się nałożeniem na kierowcę mandatu karnego w kwocie 2000 zł oraz wszczęciem postępiania administracyjnego zagrożonego karą w kwocie 6000 zł.

- Nie ma wątpliwości, że tak nowatorskie urządzanie mogli zamontowali jedynie specjaliści z dziedziny elektroniki, budowy pojazdów oraz instalacji urządzeń rejestrujących – tachografów. Mimo to inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego udowodnili, że posiadają fachową wiedzę w tym obszarze. Podkarpaccy inspektorzy transportu drogowego niewątpliwe niezwłocznie podzielą się nowo zdobytą wiedzą z kolegami z innych części Polski, aby jak najskuteczniej demaskować i eliminować takie przypadki z polskich dróg - poinformował WITD w Rzeszowie.

red, WITD w Rzeszowie

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.

3 komentarzy

 • Szofer

  napisane przez Szofer

  czwartek, 15 luty 2018 11:15

  Kierowca nie martw się co Cię nie zabije to Cię wzmocni. A motywy tego zdarzenia zrozumie tylko kierowca który boryka się codziennością za kierownicą zwłaszcza na południu Europy. A siedząc za biurkiem to fajnie się ocenia i osadza. Żeby wyeliminować takie zachowania które faktycznie są źle trzeba by zmienić ogólne zasady czasu pracy i jazdy kierowców. Pozdrowienia dla kierowcy.

 • driver-aw

  napisane przez driver-aw

  środa, 14 luty 2018 17:37

  Sprawą powinna zainteresować się prokuratura, przeprowadzić szczegółowe dochodzenie, a winnych solidnie ukarać. Karnie winien odpowiadać kierowca oraz właściciel firmy i ponieść konsekwencje w postaci np. zakazu prowadzenia firmy przez okres 5-ciu lat. Podejrzewam, że wielu właścicielom firm transportowych odechciałoby się uprawiania takich metod.

 • pikoq

  napisane przez pikoq

  środa, 14 luty 2018 12:12

  I bardzo dobrze! Przemęczony kierowca ciężarówki to niebezpieczny kierowca. Niech firmy transportowe sobie to uświadomią, bo od tego zależy bezpieczeństwo na drogach. Pieniądze to nie wszystko, a chytry dwa razy traci....

LAKAR right

medycyna estet

WYDARZENIA NOWE

gorąca linia

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

pomoc grzeskowi

NOCNA JAZDA DLA OLUSIA

SKLEP NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

alarmowanie

Facebook

R  E  K  L  A  M  A
 

POLECAMY

OSP NA ALARM

Wasze komentarze