Nowe podmioty branży lotniczej rozpoczynają działalność w Krośnie

fot. Jakub Jastrzębski - Krosno112.pl fot. Jakub Jastrzębski - Krosno112.pl

Nowe podmioty branży lotniczej rozpoczynają działalność w Krośnie, w oparciu o laboratoria Regionalnego Centrum Szkolenia Lotniczego i Nowoczesnych Technologii funkcjonujące przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3. Będą to: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie oraz Aeroklub Mielecki w konsorcjum ze spółką Lotnisko Krosno. Operatorzy zostali wybrani w wyniku otwartych przetargów na najem infrastruktury zakupionej w ramach projektu zrealizowanego ze środków Unii Europejskiej.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie będzie prowadziła szkolenia do licencji pilota samolotowego zawodowego z wykorzystaniem profesjonalnego laboratorium symulacji lotów. Laboratorium jest wyposażone m.in. w certyfikowany symulator lotów FNTP II.
PWSZ w Chełmie to wiodąca uczelnia lotnicza w Polsce, która kształci pilotów. Jej absolwenci znajdują zatrudnienie w liniach lotniczych, tj. PLL LOT, Wizz Air, Ryanair i in.

Z kolei konsorcjum złożone z Aeroklubu Mieleckiego im. Braci Działowskich oraz spółki Lotnisko Krosno będzie operatorem następujących laboratoriów lotniczych:
• nawigacji – wyposażonego w dwa motoszybowce turystyczne Pipistrel Sinus, dwa szybowce szkolno – treningowe dwumiejscowe – ALLSTAR PZL - PERKOZ, dwa szybowce szkolno – treningowe jednomiejscowe – ALLSTAR PZL – JUNIOR, wyciągarki i przyczepy szybowcowe.
• radionawigacji,
• materiałoznawstwa i badań konstrukcji lotniczych,
• obsługi naziemnej lotnictwa i napraw lotniczych,
• budowy i eksploatacji statków powietrznych.

Laboratoria powstały w ramach projektu pn. „Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii w Krośnie”, współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. U podstaw realizacji projektu leżą realne potrzeby pracodawców w zakresie kształcenia i systematycznego podnoszenia kwalifikacji obecnych oraz przyszłych pracowników.

Infrastruktura służy do kształcenia praktycznego uczniów w ramach systemu oświaty, a także kształcenia osób dorosłych (w tym szczególnie pracowników przedsiębiorstw). W celu prowadzenia szkoleń zawodowych dla dorosłych laboratoria są wynajmowane operatorom komercyjnym w drodze przetargu.

Utworzenie laboratoriów wyposażonych w symulatory lotów, szybowce i motoszybowce sprawiło, że Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii w Krośnie stało się innowacyjnym i konkurencyjnym ośrodkiem kształcenia praktycznego branży lotniczej, która jest inteligentną specjalizacją województwa podkarpackiego.

Oprócz laboratoriów lotniczych funkcjonują także warsztaty branży mechanicznej, mechatronicznej i motoryzacyjnej. Ich operatorami są Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie oraz Zakład Doskonalenia Zawodowego w Rzeszowie, które oferują szkolenia dla dorosłych, m.in. w zakresie obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie oraz spawalnictwa.

- Stworzyliśmy, wiele inwestując w nowoczesne laboratoria, optymalne warunki dla kształcenia zawodowego młodzieży i dorosłych. To jeden z priorytetów strategicznych miasta Krosna. Jesteśmy otwarci na współpracę z inwestorami oraz gotowi zapewnić wysoko wykwalifikowane kadry zgodnie z indywidualnymi potrzebami pracodawców – zapewnia Prezydent Krosna Piotr Przytocki.

red., UM Krosno

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.

1 komentarz

  • Andrzej Kolendowski

    napisane przez Andrzej Kolendowski

    czwartek, 15 marzec 2018 11:08

    Nareszcie coś konkretnego. I tu widzimy przyszłość istnienia krośnieńskiego lotniska.Brawo za takie decyzje.Czekamy na następne.

 

Polecamy

uroczysko

SZUKASZ PRACY

ratujemy dajemy 2018

WYDARZENIA NOWE

gorąca linia

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

SKLEP NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

ADOPCJE NOWE

alarmowanie

Facebook

R  E  K  L  A  M  A