Nowe podmioty branży lotniczej rozpoczynają działalność w Krośnie

fot. Jakub Jastrzębski - Krosno112.pl fot. Jakub Jastrzębski - Krosno112.pl

Nowe podmioty branży lotniczej rozpoczynają działalność w Krośnie, w oparciu o laboratoria Regionalnego Centrum Szkolenia Lotniczego i Nowoczesnych Technologii funkcjonujące przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3. Będą to: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie oraz Aeroklub Mielecki w konsorcjum ze spółką Lotnisko Krosno. Operatorzy zostali wybrani w wyniku otwartych przetargów na najem infrastruktury zakupionej w ramach projektu zrealizowanego ze środków Unii Europejskiej.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie będzie prowadziła szkolenia do licencji pilota samolotowego zawodowego z wykorzystaniem profesjonalnego laboratorium symulacji lotów. Laboratorium jest wyposażone m.in. w certyfikowany symulator lotów FNTP II.
PWSZ w Chełmie to wiodąca uczelnia lotnicza w Polsce, która kształci pilotów. Jej absolwenci znajdują zatrudnienie w liniach lotniczych, tj. PLL LOT, Wizz Air, Ryanair i in.

Z kolei konsorcjum złożone z Aeroklubu Mieleckiego im. Braci Działowskich oraz spółki Lotnisko Krosno będzie operatorem następujących laboratoriów lotniczych:
• nawigacji – wyposażonego w dwa motoszybowce turystyczne Pipistrel Sinus, dwa szybowce szkolno – treningowe dwumiejscowe – ALLSTAR PZL - PERKOZ, dwa szybowce szkolno – treningowe jednomiejscowe – ALLSTAR PZL – JUNIOR, wyciągarki i przyczepy szybowcowe.
• radionawigacji,
• materiałoznawstwa i badań konstrukcji lotniczych,
• obsługi naziemnej lotnictwa i napraw lotniczych,
• budowy i eksploatacji statków powietrznych.

Laboratoria powstały w ramach projektu pn. „Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii w Krośnie”, współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. U podstaw realizacji projektu leżą realne potrzeby pracodawców w zakresie kształcenia i systematycznego podnoszenia kwalifikacji obecnych oraz przyszłych pracowników.

Infrastruktura służy do kształcenia praktycznego uczniów w ramach systemu oświaty, a także kształcenia osób dorosłych (w tym szczególnie pracowników przedsiębiorstw). W celu prowadzenia szkoleń zawodowych dla dorosłych laboratoria są wynajmowane operatorom komercyjnym w drodze przetargu.

Utworzenie laboratoriów wyposażonych w symulatory lotów, szybowce i motoszybowce sprawiło, że Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii w Krośnie stało się innowacyjnym i konkurencyjnym ośrodkiem kształcenia praktycznego branży lotniczej, która jest inteligentną specjalizacją województwa podkarpackiego.

Oprócz laboratoriów lotniczych funkcjonują także warsztaty branży mechanicznej, mechatronicznej i motoryzacyjnej. Ich operatorami są Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie oraz Zakład Doskonalenia Zawodowego w Rzeszowie, które oferują szkolenia dla dorosłych, m.in. w zakresie obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie oraz spawalnictwa.

- Stworzyliśmy, wiele inwestując w nowoczesne laboratoria, optymalne warunki dla kształcenia zawodowego młodzieży i dorosłych. To jeden z priorytetów strategicznych miasta Krosna. Jesteśmy otwarci na współpracę z inwestorami oraz gotowi zapewnić wysoko wykwalifikowane kadry zgodnie z indywidualnymi potrzebami pracodawców – zapewnia Prezydent Krosna Piotr Przytocki.

red., UM Krosno

 

Partnerzy portalu: