Muzeum Rzemiosła w Krośnie poszukuje pamiątek i fotografii z młodości spędzonej w Krośnie

fot. Muzeum Rzemiosła w Krośnie fot. Muzeum Rzemiosła w Krośnie

Lata młodzieńcze to ważny czas nauki w szkole średniej oraz szalony czas zabawy, wolnych chwil w gronie najbliższych przyjaciół. Muzeum Rzemiosła poszukuje pamiątek, fotografii czy spisanych wspomnień z młodości spędzonej w Krośnie. Czas jaki muzealnicy biorą pod uwagę to lata od 1900-2000 czyli wiek XX.

– Chcemy przybliżyć młodość krośnian nie tylko przez pryzmat tych najbliższych współczesności czasów – lat powojennych, które zapewne najmocniej funkcjonują w pamięci ostatnich pokoleń mieszkańców miasta – mówi Iwona Jurczyk z Muzeum Rzemiosła w Krośnie. – Podejmiemy też próbę przedstawienia obrazu młodości w Krośnie w 1. poł. XX w., która przywróciła narodowi wolne państwo i radość bycia Polakiem we własnym kraju.

Przez okres 2. poł. XX w. młodzi ludzie byli naprawdę widoczni w Krośnie. Wypełniali rynek, parki, ogród jordanowski, podwórka i skwery – nigdy nie zamykali się w domach. Młodość to także czas zapamiętany jako kultowe miejsca rozrywki, zabawy i rekreacji – np. kąpano się na tzw. "Sztukach", spotykano w kawiarniach, cukierniach i krośnieńskich restauracjach, jak: Maleńka, Pszczółka, Wójtowska, Stylowa, Winiarnia Portius, Bar pod Kominkiem, Lili Bar. Chodzono na dyskoteki – przede wszystkim do polmowskiego Okrąglaka, huckiej Szklanej Groty, do osiedlowego Pałacyku czy Puchatka. Umawiano się do kina Sokół, chodzono na koncerty do Domu Górnika, Szkoły Muzycznej, Klubu Techniki czy Groty. Organizowano w domach prywatki – szczególnie hucznie obchodzono "osiemnastki". Powstawały zespoły muzyczne przy zakładach pracy - jak Vitro Band przy KHS albo samozwańcze krośnieńskie rockowe kapele jak "Pająk" czy "Krater". Jeżdżono na łyżwach na zamarzniętym Wisłoku, a w późniejszych czasach na lodowisku. Spędzano czas na krośnieńskiej skoczni narciarskiej, wieży spadochronowej czy całymi rodzinami na odkrytym basenie przy ul. Bursaki.

Młodzi krośnianie od zawsze z pasją realizowali się w sporcie. Ćwiczono w założonym jeszcze pod koniec XIX w. Towarzystwie Gimnastycznym Sokół w Krośnie, trenowano w klubach sportowych: Krośnianka, Legia, Karpaty. Królową krośnieńskiego sportu była piłka nożna, w którą grano wszędzie: w parku, na podwórkach, łąkach.
Naukę szkolną pobierano m.in. w. Szkole Realnej, która dała początek Liceum Ogólnokształcącemu im. Mikołaja Kopernika. Młodzież uczyła się również w „Naftówce”, „Mechaniku”, „Elektryku”, „Budowlance”, „Bursie”, „Włókienniku”, „Rolniku”, a południami nadobowiązkowo w „Muzycznej”. Obdarzeni talentem artystycznym dojeżdżali do „Plastyka” w Miejscu Piastowym. Po maturze można było wybrać kształcenie w krośnieńskim Studium KO – wówczas jednej z kilkunastu tego typu szkół pomaturalnych w Polsce.

Niebawem w Piwnicy PodCieniami otwarta zostanie wystawa „Młodość” z cyklu 4 pory życia krośnian. – Czekamy na pamiątki, zdjęcia i wspomnienia z młodości spędzonej w Krośnie od 1900-2000 roku. Zapraszamy do domu z zegarem – siedziby głównej Muzeum Rzemiosła w Krośnie przy ul. Piłsudskiego 19 - od poniedziałku do piątku do 15.00, a w sobotę do 13.00 – do podzielenia się wspomnieniami i pamiątkami zachęcają pracownicy muzeum.

red. fot. Muzeum Rzemiosła w Krośnie

 

Partnerzy portalu: