.

Narada w Urzędzie Gminy Jedlicze po przejściu silnych wichur

fot. UG Jedlicze fot. UG Jedlicze

W związku z wichurami, które przeszły w godzinach nocnych nad miejscowościami Gminy Jedlicze Burmistrz Jolanta Urbanik zwołała naradę w celu ustalenia zakresu powstałych strat zrelacjonowania już podjętych działań ratowniczych i zabezpieczających oraz ustalenie przebiegu dalszych działań. Przedstawiona została także sytuacja spowodowana sobotnią awarią na magistrali wodociągowej w miejscowości Zręcin, która odpowiadała za problemy w dostępie do wody przez część mieszkańców Gminy Jedlicze.

Skutki spowodowane silnymi wiatrami są dość poważne. Został uszkodzony m.in. budynek laguny na Oczyszczalni Ścieków w Jedliczu (wichura zerwała ok. 100 m2 pokrycia dachowego), dach w Zespole Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu Uszkodzone zostały także budynki jednorodzinne oraz gospodarcze w miejscowościach: Potok, Moderówka, Podniebyle oraz Jaszczew. Całkowicie uszkodzona została konstrukcja metalowego garażu należącego do OSP Poręby.

Jak zapewnił Inspektor Dawid Kmiecik z Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego strażacy z gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych pomagają w zabezpieczaniu uszkodzonych budynków i podjęli wszelkie działania w pomocy mieszkańcom, którzy ucierpieli w wyniku wiatrów. Zaznaczył, że jeszcze w godzinach porannych spływały nowe zgłoszenia o spowodowanych przez warunki atmosferyczne szkodach. W działaniach ratowniczych i zabezpieczaniu budynków udział biorą strażacy z OSP Chlebna, OSP Dobieszyn, OSP Jaszczew, OSP Jedlicze, OSP Męcinka, OSP Moderówka, OSP Podniebyle, OSP Potok, OSP Żarnowiec. Dodatkowo strażacy z jednostek OSP usuwali powalone drzewa oraz powalony słup kolejowy na ulicy 1000-lecia.

Na bieżąco monitorowany jest także stan budynków socjalnych należących do Gminy Jedlicze.

- Bardzo dziękuję wszystkim strażakom i osobom zaangażowanym w pomoc naszym mieszkańcom i zabezpieczenie mienia. Według informacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej siła wiatru na naszym terenie dochodziła w porywach do 100 km/godz. Tam gdzie zostały uszkodzone dachy zapewniliśmy zabezpieczenie specjalną folią. Na szczęście szkody dotyczą jedynie mienia. Nie odnotowaliśmy przypadku, w którym ucierpiały bezpośrednio osoby. – mówi Burmistrz Jolanta Urbanik Dziękuję również Prezesowi oraz pracownikom Jedlickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, za bezzwłoczne podjęcie działań w sobotę w celu usunięcia poważnej awarii na głównym wodociągu w Zręcinie. Zaangażowani byli tam pracownicy JPGKiM z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu – dodaje Burmistrz.

W związku z tym, iż sytuacja jest wciąż dynamiczna wszelkie szkody, zdarzenia oraz zagrożenia prosimy zgłaszać do Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego tel.: (013) 44-847-22, kom. 668 403 794.

red. fot. UG Jedlicze

 

 

Partnerzy portalu: