Wyjazd do uzdrowiska jest możliwy. Warunkiem jest test na koronawirusa

wtorek, 02 czerwiec 2020 02:19
Wyjazd do uzdrowiska jest możliwy. Warunkiem jest test na koronawirusa Tomasz Jefimow - Krosno112.pl

W połowie czerwca do uzdrowisk przyjadą pierwsi kuracjusze. Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest wynik testu potwierdzający brak zarażenia koronawirusem. Badanie jest bezpłatne, sfinansuje je NFZ.

R E K L A M A

Jak informuje NFZ, leczenie uzdrowiskowe „po odmrożeniu” przysługuje czterem grupom pacjentów.

Wyjazd do kurortu mogą zaplanować osoby, które mają potwierdzone skierowanie na leczenie uzdrowiskowe po 15 czerwca, mieli rozpocząć leczenie w okresie od 14 marca do 14 czerwca oraz jako kolejni oczekują na rozpoczęcie leczenia.

Do sanatorium przyjadą też ci, którzy musieli przerwać leczenie uzdrowiskowe z powodu pandemii. Jak informuje NFZ - pacjenci, których turnus trwał poniżej 15 dni będą mogli je dokończyć na podstawie dotychczasowego skierowania, na takich samych zasadach jak poprzednio, z uwzględnieniem dni wykorzystanych, które pacjent spędził poprzednio w uzdrowisku. 

- Uzdrowisko uzgodni również z pacjentem termin rozpoczęcia kontynuacji leczenia przy czym nie może on być późniejszy niż 30 września - dodaje Rafał Śliż, rzecznik prasowy podkarpackiego oddziału NFZ.

Warunkiem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, czyli potwierdzający brak zarażenia.

- Testy te będzie można wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego w punktach pobrań, z którymi NFZ zawarł umowę - informuje Rafał Śliż.

Na Podkarpaciu znajdują się one w jedenastu miastach. Przy szpitalach w Jarosławiu, Jaśle, Leżajsku, Lubaczowie, Łańcucie, Krośnie, Mielcu, Przemyślu, Przeworsku, Sanoku i w Rzeszowie (w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2).

- Pacjent ma też prawo udać się do dowolnego punktu, również tego poza naszym województwem - dodaje rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ.

Ich wykaz (wraz z numerami telefonów oraz godzinami otwarcia) dostępny jest na stronach oddziałów wojewódzkich NFZ w komunikacie z dnia 1 czerwca oraz pod bezpłatnym i czynnym całą dobę numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800 190 590.

Testy sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia, zatem dla każdego z pacjentów są one bezpłatne. Podstawą do jego wykonania jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

- O tym, gdzie wykonać takie badanie pacjenta poinformuje pisemnie właściwy oddział wojewódzki NFZ – podkreśla Adam Niedzielski, prezes NFZ. - Oddział wskaże adresy punktów pobrań oraz godziny, w których osoba oczekująca na rozpoczęcie leczenia uzdrowiskowego, będzie mogła poddać się badaniu.

Wynik testu przed wyjazdem przekaże pacjentowi uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. W przypadku negatywnego wyniku testu - uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, podkarpacki odział NFZ zaprasza do kontaktu telefonicznego.

zdjęcia i tekst: Tomasz Jefimow