Ścieżka przy Zamku Kamieniec jest już odnowiona. Leśnicy zapraszają turystów do wędrówki

piątek, 19 czerwiec 2020 14:49
Ścieżka przy Zamku Kamieniec jest już odnowiona. Leśnicy zapraszają turystów do wędrówki Nadleśnictwo Kołaczyce

Popularna trasa prowadząca od Zamku Kamieniec w dolinę potoku Bierska to urządzona ponad 20 lat temu ścieżka edukacyjna. Przez lata jej elementy były wielokrotnie naprawiane. W tym roku przeszła gruntowny remont.

R E K L A M A

- Wymieniliśmy mostki nad strumieniami, założyliśmy nowe barierki, stelaże oraz tablice dydaktyczne, ale co najważniejsze, wykonaliśmy również nowe ogrodzenie cmentarza cholerycznego i deszczochron, który pozwoli odpocząć w trakcie wędrówki - wylicza Artur Paczkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Kołaczyce. I dodaje, że koszt remontu wyniósł około 24 tysiące złotych.

Ścieżka zaczyna się przy Zamku Kamieniec. Pozwala poznać wartości przyrodnicze i historyczne terenu wraz z walorami widokowymi kamienieckiego wzgórza. Ma 1,5 km długości, a czas przejścia to około godzina. Różnica poziomów pomiędzy najniższym a najwyższym punktem ścieżki sięga 110 metrów.

- U wylotu wąwozu mija się dwie potężne skałki tworzące naturalną bramę - opisuje Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. - Tu często można spotkać osoby uprawiające wspinaczkę.

Dalej trasa wije się pośród drzewostanu jodłowo-sosnowego i do przystanku umieszczonego pomiędzy niewielkimi wychodniami piaskowca ciężkowickiego (dawny kamieniołom), skąd dochodzi do zbiorowej mogiły mieszkańców Odrzykonia, Czarnorzek i Korczyny, zmarłych podczas epidemii cholery w roku 1831 oraz w latach: 1849, 1854 i 1855.

- Wokół jest sześć ponad stuletnich daglezji, uznanych w 1998 roku za pomnik przyrody o nazwie „Daglezje w Odrzykoniu” - przypomina Edward Marszałek.

W kolejnej części trasa wspina się na strome wzgórze i poprzez miejsce zwane „Harcerską Polaną” dochodzi do granicy lasu. - Dalej prowadzi w dolinę Potoku Zamkowego, a następnie wspina na strome zbocze kierując z powrotem w stronę Kamieńca - informuje Edward Marszałek.

Tego lata leśnicy spodziewają się wzmożonego ruchu turystycznego. Dlatego przygotowali kilka propozycji, które pozwolą rozśrodkować ruch skoncentrowany obecnie w najbardziej atrakcyjnych rejonach. - Polecamy szczególnie tereny Puszczy Sandomierskiej i Roztocza Południowego - mówi rzecznik RDLP w Krośnie. - Ale jest też kilka propozycji na Pogórzu, jak choćby odnowiona ścieżka „Przy Zamku Kamieniec”.

Na terenie lasów w zasięgu RDLP w Krośnie funkcjonuje ponad 400 obiektów służących turystyce i edukacji leśnej społeczeństwa, w tym: ośrodki edukacji leśnej, izby edukacji leśnej, leśne wiaty edukacyjne tzw. zielone klasy, a także wieże i platformy widokowe oraz ponad 90 ścieżek dydaktycznych. Przez podkarpackie lasy wiedzie również 278 różnych szlaków turystycznych, w tym pieszych, konnych i rowerowych.

O wszystkich obiektach turystycznych można dowiedzieć się na stronach internetowych nadleśnictw. - Zachęcamy do szukania i odwiedzania nowych leśnych obiektów turystycznych, co przyczyni się do zmniejszenia ruchu turystycznego w najbardziej popularnych i znanych miejscach, a jednocześnie do poznawczego spotkania z lasem - dodaje Edward Marszałek.

Leśnicy zwracają uwagę, z racji ciągle panującej pandemii, na zachowanie bezpieczeństwa w czasie korzystania z leśnego wypoczynku. - W trosce o siebie i innych stosujmy się do zasad bezpiecznego korzystania z lasu zawartego w publikowanych na naszych stronach 14 punktach - apelują.

tom

zdjęcia: Nadleśnictwo Kołaczyce