Policjanci zatroszczą się o bezpieczeństwo podczas wakacji

fot. KWP Rzeszów fot. KWP Rzeszów

Najbliższe dwa miesiące to dla dzieci czas wakacji. Wielu dorosłych też z pewnością zdecyduje się na urlop i letnie wyjazdy. Podkarpaccy policjanci troszcząc się o bezpieczeństwo wypoczywających, ale też podróżujących drogami naszego województwa, włączają się w doroczną akcję "Bezpieczne wakacje".

Letnie miesiące to czas, gdy na drogach spodziewamy się większego ruchu, zwłaszcza autokarów i samochodów przewożących dzieci. Policjanci ruchu drogowego każdego dnia będą kontrolować autobusy wiozące dzieci na wakacyjny wypoczynek. Sprawdzą stan techniczny autokarów, ich wyposażenie, a także dokumenty, które muszą mieć przy sobie kierowcy. Skontrolują też stan trzeźwości kierujących oraz to, czy przestrzegają czasu pracy. Funkcjonariusze częściej będą kontrolować pojazdy będące w trasie. Zwrócą uwagę, czy kierowcy nie przekraczają dozwolonej prędkości, czy właściwie dobierają miejsca postoju oraz to, czy bagaże i sprzęt wypoczynkowy są właściwie zabezpieczone.

Kontrole autokarów
Rodzice, opiekunowie i organizatorzy wyjazdów mogą zwracać się do Policji o przeprowadzenie kontroli autokaru wyruszającego w podróż. To dobry zwyczaj, który bez wątpienia przekłada się na bezpieczeństwo. Najlepiej, aby termin uzgodnić z kilkudniowym wyprzedzeniem, dzwoniąc do dyżurnego miejscowej jednostki Policji pod numer 997.

Dodatkowe patrole Policji
Podkarpacie to region, który posiada wiele walorów przyciągających turystów. Sporo osób będzie wypoczywać na bieszczadzkich szlakach, nad Zalewem Solińskim i na lokalnych kąpieliskach. We wszystkie atrakcyjne turystycznie miejscowości regionu Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie wysyła dodatkowe patrole, także konne.

Policjanci będą tam, gdzie najczęściej wypoczywamy, ale skontrolują też "dzikie" kąpieliska. Będą w tym zakresie współpracować z innymi służbami - Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Państwową Strażą Pożarną, Strażą Graniczną czy Państwową Strażą Rybacką.

Sezonowe posterunki Policji
Od 1 lipca do 31 sierpnia działać będą dwa sezonowe posterunki Policji: w Solinie i Tarnobrzegu. Policjanci wyposażeni w łodzie motorowe, quady, specjalistyczny sprzęt będą czuwać nad bezpieczeństwem turystów zarówno z lądu, jak i z wody. Już w czerwcu funkcjonariusze rozpoczęli służbę na Jeziorze Tarnobrzeskim. Do patrolowania skierowani zostali funkcjonariusze przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przed medycznej oraz posiadający uprawnienia ratowników wodnych. Dzięki temu policjanci są w stanie nie tylko szybko podjąć akcję ratowniczą, ale także udzielić pomocy osobie, która się topiła.

Edukcja młodych
Wakacje to też dobry czas, by edukować młodych ludzi. Policjanci będą więc odwiedzać miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży, by mówić czego należy się wystrzegać, na co zwracać uwagę, aby wakacje minęły bezpiecznie. Przekażą wiedzę na temat bezpiecznych zachowań na koloniach, nad wodą i w czasie podróży. Będą też przestrzegać przed zagrożeniami związanymi z zażywaniem narkotyków czy spożywaniem alkoholu. Policjanci będą chcieli wykorzystać te spotkania, aby nauczyć młodych ludzi m.in. zasad udzielania pierwszej pomocy.

Odpowiednie podejście rodziców
Nie zapominajmy o tym, aby wysyłając dziecko na obóz czy kolonię porozmawiać z nim o ewentualnych niebezpieczeństwach. Uczmy ograniczonego zaufania w kontaktach z nieznajomymi, mówmy o zakazie oddalania się z miejsca wypoczynku bez wiedzy opiekuna, zachowaniu szczególnej ostrożności przy przechodzeniu przez drogę, o zasadach bezpieczeństwa podczas jazdy rowerem, czy zachowaniu nad wodą i w górach.

Telefon bezpieczeństwa dla zagranicznych turystów
Policja przypomina o specjalnej linii telefonicznej dla zagranicznych turystów. Telefon działa przez cały rok - od października do maja, w godzinach 8.00-18.00, a od 1 czerwca do 30 września, w godzinach 8.00-22.00. Turyści zagraniczni mogą uzyskać potrzebne informacje oraz pomoc w sytuacjach wymagających specjalistycznej porady. Pracownicy obsługujący Contact Center posługują się biegle językiem angielskim, niemieckim i rosyjskim.

KMP Krosno

 

Partnerzy portalu: