Jaśliska stają się filmową stolicą Podkarpacia. Startuje Szlak Filmowy [PROGRAM]

środa, 29 lipiec 2020 10:43
Jaśliska stają się filmową stolicą Podkarpacia. Startuje Szlak Filmowy [PROGRAM] Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Jaśliskach

Jego otwarcie zaplanowano na połowę sierpnia. Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji. Będzie spacer filmowy, spotkania z twórcami i aktorami filmów "Boże Ciało" i "Wino Truskawkowe" oraz plenerowe projekcje.

Mieszkańcy Jaślisk gościli już ekipy wielu filmowych produkcji. Wśród nich znalazł się nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu w Berlinie film "Twarz" (reż. M. Szumowska, 2018), a także ubiegłoroczny kandydat do Oscara "Boże Ciało" (reż. J. Komasa, 2019).

Zanim jednak o Jaśliskach usłyszało Hollywood, wieś zadebiutowała na wielkim ekranie dzięki filmowi "Wino truskawkowe" (reż. D. Jabłoński, 2007). - Obraz ten zapoczątkował nowy rozdział w historii Jaślisk i niewątpliwie stał się praprzyczyną sierpniowego wydarzenia - zaznaczają autorzy Podkarpackiego Szlaku Filmowego.

Jego otwarcie zaplanowali na sobotę i niedzielę (15 i 16 sierpnia). Dodają, że to pierwsza tego rodzaju inicjatywa w regionie. - Kolejne punkty szlaku są w przygotowaniu.

W programie wydarzenia są atrakcje, którymi organizatorzy chcą zainteresować wszystkich: rodziny, dzieci, dorosłych, turystów i miejscowych. Wśród nich m.in. spacery filmowe, kino plenerowe, koncert oraz spotkania z wyjątkowymi twórcami polskiego kina.

Udział jest bezpłatny, jednak obowiązywać będą zasady reżimu sanitarnego (maseczki są obowiązkowe). Nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja, ale trzeba liczyć się z tym, że liczba miejsc na poszczególne wydarzenia jest ograniczona.

Organizatorami Otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Jaśliskach są: Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Województwo Podkarpackie, Gmina Jaśliska, Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Jaśliskach oraz Stowarzyszenie "W Krainie Źródeł".

Program otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego

SOBOTA (15 sierpnia)

  • 13:00-14:00 - rodzinny program filmowy - Kolekcja Filmowa Opowieści Pogranicza
  • 14:00-15:30 - projekcje filmów dokumentalnych Podkarpackiej Kroniki Filmowej ("Wypasiony raj", reż. R. Gużkowski, "Kolekcja", reż. M. Polar)
  • 16:00-19:00 - projekcja plenerowa filmu "Wino truskawkowe" (reż. D. Jabłoński) połączona ze spotkaniem z twórcami i aktorami: Dariuszem Jabłońskim (reżyser i scenarzysta), Violettą Kamińską (producent), Marianem Dziędzielem (aktor), Andrzejem Stasiukiem (scenarzysta)
  • 19:30-22:00 - projekcja plenerowa filmu "Boże Ciało" (reż. J. Komasa) połączona ze spotkaniem z twórcami i aktorami: Anetą Hickinbotham (producent), Elizą Rycembel (aktorka), Bartoszem Bielenią (aktor), Leszkiem Lichotą (aktor), Tomaszem Ziętkiem (aktor), Markiem Zawieruchą (scenograf) – UWAGA na projekcję obowiązują wejściówki, dostępne na miejscu wydarzenia

Wydarzenia towarzyszące:

  • 13:00-14:00 oraz 14:30-15:30 - spacer filmowy z przewodnikiem, w oparciu o mapę Podkarpackiego Szlaku Filmowego

NIEDZIELA (16 sierpnia)

  • 11:00-12:00 - rodzinny program filmowy - Kolekcja Filmowa Opowieści Pogranicza
  • 13:00-14:00 - spotkanie z gośćmi wydarzenia, twórcami i aktorami filmów "Boże Ciało" i "Wino truskawkowe"
  • 14:00-15:30 - projekcja filmu "Na granicy" (reż. W. Kasperski)

Wydarzenia towarzyszące:

  • 14:00-15:00 i 15:30-16:30 - spacer filmowy z przewodnikiem, w oparciu o mapę Podkarpackiego Szlaku Filmowego
  • 17:00-18:30 - koncert zespołu The Fruitcakes (z udziałem aktora Tomasza Ziętka)

Przez cały czas dostępna będzie strefa relaksu i punkty gastronomiczne przed barem Czeremcha. Na miejscu ustawione będą również stoiska z produktami z regionów znajdujących się na dawnym Trakcie Węgierskim.

tom