Akumulatory
 

Nowi strażacy zasilili szeregi OSP

fot. Adam Hejnar - Krosno112.pl fot. Adam Hejnar - Krosno112.pl

W dniu 23 listopada 2014r. w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie odbył się egzamin stanowiący zakończenie kursu podstawowego strażaka OSP do którego przystąpili ochotnicy z terenu powiatu krośnieńskiego.

Przez prawie dwa miesiące ochotnicy uczestniczyli w wykładach oraz ćwiczeniach praktycznych, które pogłębiły ich wiedzę z tematyki pożarnictwa jak i szeroko rozumianego ratownictwa. Szkolenia odbywały się w weekendy (04.10 – 23.11.2014), prowadzone były przez kadrę krośnieńskiej Komendy Miejskiej PSP i Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krośnie. Kurs podstawowy strażaka-ratownika OSP umożliwia wstąpienie w szeregi Jednostek Operacyjno-Technicznych, co tym samym pozwala na pełny udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych.

Zajęcia były prowadzone w dwóch formach: teoretycznej, gdzie strażacy PSP dzielili się z kursantami swoją wiedzą i doświadczeniem oraz praktycznej, na której każdy z kursantów mógł zapoznać się ze sprzętem pożarniczym. Aby strażak ochotnik mógł w pełni prawa brać udział w bezpośrednich działaniach ratowniczych, musi spełnić odpowiednie kryteria, tj. jego wiek to przedział 18 - 55 lat, posiadać aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych. Ponadto strażacy muszą posiadać odpowiednie umundurowanie do działań ratowniczych i muszą być ubezpieczeni.

Podsumowaniem ponad 100-godzinnego kursu był egzamin z wiedzy teoretycznej jak i umiejętności praktycznych, które wykonywane są przez zastęp na terenie miejsca akcji.

W szkoleniu brali udział ochotnicy m.in. z Miejsca Piastowego, Rogów, Głowienki, Targowisk, Białobrzeg, Polanki, Żarnowca, Dukli, Wrocanki, Krościenka Wyżnego, Potoka, Tylawy, Szczepańcowej, Żeglec, Dobieszyna. Możemy spać spokojnie z myślą, że w naszym powiecie nad bezpieczeństwem czuwa od dziś o ponad 40 strażaków więcej, którzy o każdej porze dnia i nocy są gotowi by nieść pomoc.

 

Krzysztof Kozioł / Mateusz Klara / red.
fot. Adam Hejnar / Adrian Kuźniarowicz - Krosno112.pl

Galeria

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.

2 komentarzy

 • bogdan

  napisane przez bogdan

  wtorek, 25 listopad 2014 19:30

  tak trzymać! no i oczywiście gratulacje dla Agnieszki i Grześka z OSP Wrocanka

 • Tomaszek

  napisane przez Tomaszek

  niedziela, 23 listopad 2014 20:47

  Brawo i gratulacje dla calego kursu!