.

Uczniowie z Naftówki przeszkoleni z ratownictwa drogowego

fot. ZSP 4 Krosno fot. ZSP 4 Krosno

Uczniowie z krośnieńskiej Naftówki część swoich ferii spędzili na zdobywaniu nowej wiedzy i podnoszeniu kwalifikacji w zakresie ratownictwa drogowego. 

40-osobowa grupa uczniów z krośnieńskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 z klasy Liceum Ogólnokształcącego o profilu ratowniczo-obronnym ukończyła podczas ferii zimowych kurs kwalifikowanego ratownika drogowego i otrzymała certyfikat ratowników drogowych Polskiego Związku Motorowego. Łącznie, od 2011 roku w „Naftówce” zostało przeszkolonych 223 uczniów z zakresu ratownictwa drogowego. 

Trzeba było dostawić krzeseł, aby wszyscy kursanci zmieścili się w klasie na wykładach

Program 30-godzinnego kursu obejmował m.in. podstawy prawne udzielania pierwszej pomocy, organizację miejsca wypadku komunikacyjnego, właściwe postępowanie na miejscu zdarzenia, ewakuację z pojazdu, prawidłowe wezwanie służb ratowniczych i współpracę z nimi. Duży nacisk położono na opanowanie praktycznych umiejętności ratowniczych z poszkodowanym z użyciem sprzętu typu: deska ortopedyczna i podbieraki, kamizelka KED (do usztywnień kręgosłupa), kołnierz ortopedyczny, szyny Kramera, fantomy: niemowlaka, dziecka i dorosłej osoby. Dodatkowo młodzież przeszła test w alkogoglach, który polegał na pokonaniu trzech przeszkód w specjalnych okularach zaburzających świadomość, podobnie jak po spożyciu alkoholu. Celem tych ćwiczeń było uświadomienie zagrożeń jakie powodują pijani kierowcy.

Od czterech lat, po nawiązaniu współpracy z Józefem Biernackim, Prezesem Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego młodzież klas ratowniczych krośnieńskiej Naftówki corocznie zdobywa dodatkowe uprawnienia ratownicze. Jako członkowie JKMiRD i ratownicy drogowi zabezpieczają rajdy samochodowe, uczestniczą w Zlotach Ratowników Drogowych rangi wojewódzkiej i centralnej, gdzie doskonalą swoje umiejętności ratownicze. Najważniejsze jednak jest to, że skutecznie mogą pomóc poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych - mówi opiekun klas ratowniczych Zbigniew Moskal. Od dwóch lat WORD w Krośnie funduje moim ratownikom drogowym kamizelki odblaskowe i latarki życia za co bardzo dziękuję. Dyrekcja szkoły, rozumiejąc wagę szkoleń zabiega o fundusze na profesjonalny sprzęt ratowniczy. Wszystko to pozwala szkole na włączenie się w realizację Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, oczywiście na miarę swoich możliwości. Cieszy fakt, że odkąd organizujemy z JKMiRD te kursy, chętnej młodzieży i to podczas ferii, w czasie wolnym nie brakuje - dodaje Moskal.

red. / ZSP 4 Krosno
fot. ZSP 4 Krosno

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.

LAKAR right

medycyna estet

WYDARZENIA NOWE

gorąca linia

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

pomoc grzeskowi

NOCNA JAZDA DLA OLUSIA

SKLEP NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

alarmowanie

Facebook

R  E  K  L  A  M  A
 

POLECAMY

OSP NA ALARM

wiktoria 1

Wasze komentarze