.

Strażacy z Krosna ćwiczyli na EDENie

fot. KW PSP Rzeszów fot. KW PSP Rzeszów

W dniach 13-15 kwietnia 2015 r. w Tarnobrzegu odbyły się ćwiczenia praktyczne w zakresie współdziałania jednostek krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego z podmiotami spoza systemu.

Manewry pod kryptonimem „EDEN 2015” zorganizowane zostały na terenie Zakładów Chemicznych „Siarkopol” Sp. z o.o. w Tarnobrzegu oraz na akwenie Jeziora Tarnobrzeskiego.

13.04.2015r. odbyły się ćwiczenia aplikacyjne dla sztabu, podczas których realizowane były epizody z zakresu działania grup ratownictwa specjalistycznego. Grupa organizatorów ćwiczenia z zespołu podgrywek narzucała rodzaje zdarzeń i sprawdzała sprawność oraz jakość wykonywania czynności przez poszczególne zespoły w sztabie. Dodatkowo całość ćwiczenia oceniała grupa rozjemców składająca się z przedstawicieli Komendy Głównej i Komend Wojewódzkich PSP, nie biorących udział w ćwiczeniu.

14-15.04.2015r. w ramach scenariusza, który znany był tylko organizatorom, tj. grupie realizującej pozorację oraz rozjemcom, przećwiczono praktycznie łącznie 19 epizodów z różnego rodzaju zakresu ratownictwa specjalistycznego. Działania prowadzone były na specjalnie przygotowanych miejscach, tak aby strażacy mogli się zmierzyć z jak najbardziej prawdziwymi zdarzeniami. W tym czasie wszystkie działania koordynowane były przez powołany sztab akcji. Najdłuższym epizodem, trwającym 2 dni, były działania Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych z Warszawy i Dębicy, które prowadziły działania na przygotowanym zawalisku, poszukując i wydobywając spod gruzów kilkanaście zasypanych osób. Grupy wysokościowe miały za zadanie prowadzić działania ratownicze wobec osób, które w wyniku nieszczęśliwych wypadków zostały uwięzione na wieżach, czy innych wysokich konstrukcjach, niejednokrotnie odnosząc poważne obrażenia. Wykorzystując infrastrukturę po byłych zakładach Siarkopol, realizowane były epizody chemiczne, gdzie m.in. z instalacji i zbiorników uwolniony został amoniak, kwas siarkowy, benzen, czy inne środki chemiczne. Realizowany był również epizod, gdzie znajdował się materiał radioaktywny oraz materiał wybuchowy. Natomiast grupy wodno-nurkowe realizowały swoje epizody na Jeziorze Tarnobrzeskim, gdzie dochodziło do wypadków samochodów, żaglówek, utonięć czy konieczności ewakuacji ludzi z wody.

Celem głównym ćwiczeń było sprawdzenie stopnia przygotowania sił i środków centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego do działań ratowniczych, podczas, których wymagane jest prowadzenie działań o charakterze chemiczno–ekologicznym, wodno-nurkowym, wysokościowym i poszukiwawczo-ratowniczym oraz doskonalenie tychże sił w zakresie ww. dziedzin ratownictwa. W ćwiczeniach wykorzystane były głównie siły i środki jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej z województw: lubelskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego w ramach centralnego odwodu operacyjnego KSRG. Działania medyczne realizowane były przez Grupy Ratownictwa PCK z Kielc i Przemyśla.

Z Komendy Miejskiej PSP Krosno, w ćwiczeniach wzięły udział następujące siły i środki:
- samochód pożarniczy GCBA 5/32 Scania z 5 osobową obsadą strażaków,
- specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego „Krosno” z pojazdem SLRwys Tarpan Honker i 3 osobową obsadą pojazdu,
- 3 oficerów wchodzących w skład sztabu.

KM PSP Krosno / red.
fot. KM PSP Krosno, KW PSP Rzeszów

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.

LAKAR right

medycyna estet

WYDARZENIA NOWE

gorąca linia

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

pomoc grzeskowi

NOCNA JAZDA DLA OLUSIA

SKLEP NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

alarmowanie

Facebook

R  E  K  L  A  M  A
 

POLECAMY

OSP NA ALARM

wiktoria 1

Wasze komentarze