Pomoc dla chorej Hani! Rekordowa Strażacka Jazda Nocą!

fot. Adrian Socha - Krosno112.pl fot. Adrian Socha - Krosno112.pl

20 954 złote, kilka euro i pensów udało się zebrać do puszek podczas Strażackiej Jazdy Nocą. Akcja organizowana przez strażaków z rodzinnej miejscowości Hani - OSP Dobieszyn oraz nasz portal przyciągnął rekordową liczbę 117 zastępów straży pożarnej, służb ratowniczych oraz setki mieszkańców naszego województwa. 

O chorej Hani dowiedzieliśmy się na początku stycznia od Roberta Kozioła - naczelnika OSP Dobieszyn i sołtysa tejże miejscowości. Już wtedy padła propozycja zorganizowania zlotu kilku jednostek OSP w celu zebrania finansów na kosztowne leczenie kilkunasto-miesięcznej dziewczynki. 

Kiedy ogłosiliśmy publicznie akcję Strażacka Jazda Nocą dla chorej Hani, codziennie zgłaszały się do nas jednostki OSP oraz inne służby ratownicze jak Państwowa Straż Pożarna, GOPR, krośnieńskie Pogotowie Ratunkowe, ratownicy z Malty, Zakładowa Straż Pożarna ORLEN Południe, policjanci z KMP Krosno i komisariatu w Jedliczu. Do akcji dołączyła również załoga Cellfast Balloon Team, którzy jeszcze bardziej rozgrzewali z balonowego palnika atmosferę na parkingu, a później podczas przejazdu. Nie zabrakło również Pomocy Drogowej Gex-Hol oraz potężnego holownika Ratownictwa Drogowego Pana Krzysztofa Krzywdy. 

Na dwie godziny przed rozpoczęciem akcji, na liście zgłoszonych jednostek widniała liczba 84, jednak na rafineryjnym parkingu pojawiło się o wiele więcej jednostek. Niektóre przyjeżdżały na dwa wozy.

Serdecznie witaliśmy jednostki nie tylko z naszego powiatu, ale również z powiatów strzyżowskiego, jasielskiego, brzozowskiego, dębickiego i sanockiego. Dzięki pomocy kolegów z portalu Jasło112 na parkingu mogliśmy podziwiać bardzo dużą liczbę samochodów z tamtego terenu. 

Spotkanie oficjalnie rozpoczęło się o godzinie 18:00 włączeniem wszystkich sygnałów świetlnych i dźwiękowych. 

Szybkie spotkanie dowódców jednostek z organizatorami oraz Komendantem Miejskim PSP w Krośnie st. bryg. Krzysztofem Korcem, który nie ukrywał, że to jedna z największych koncentracji służb ratowniczych i strażaków ochotników w historii naszego powiatu. 

Dzielni strażacy z OSP Bratkówka oraz OSP Pustyny wraz z pomocą ratowników medycznych z Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie przeprowadzili pokaz ratownictwa technicznego rozcinając wraki dwóch samochodów dostarczonych przez Auto-Kram ze Szczepańcowej. 

Strażacy z rafineryjnej jednostki przeciwpożarowej zaprezentowali swoją Tatrę oraz możliwości działka wodnego.

Nie mogło zabraknąć zdjęcia wszystkich uczestników z podnośnika, który bezpłatnie został nam wypożyczony przez firmę Trans-Allen z Krosna. 

Spotkanie nie byłoby udane gdyby nie przepyszne jedzenie od Budki u Wujka, który chyba nie spodziewał się tego, że strażacy, aby mieć siłę i moc potrzebują dużo zjeść. 

Każda jednostka za udział w spotkaniu i wielkie serce w niesieniu pomocy dostała pamiątkowy dyplom i szklane serce.

Punktualnie o 20:00 ruszyliśmy w trasę przez drogi gminy Jedlicze. 

Kolumna 117 samochodów ciągnęła się przez około 3 kilometry, fundując mieszkańcom gminy niecodzienne wydarzenie.

Po drodze uczestników wydarzenia witało brawami setki mieszkańców, którzy nie patrząc, że siąpi deszcz wyszło podziękować im za pomoc dla małej Hani i promocję gminy. 

Po oficjalnym zakończeniu akcji, delegacja trzech jednostek: OSP Dobieszyn, OSP Krosno-Białobrzegi i OSP Świerzowa Polska udała się do rodzinnego domu dziewczynki, aby przekazać zebrane datki jej rodzicom.

Jeszcze raz dziękujemy każdej jednostce, która przyjechała z najdalszych zakątków naszego powiatu jak i jednostek z poza. 

Wiemy, że dzięki szumowi medialnemu wokół Hani uda się zebrać jeszcze większą kwotę na jej leczenie. Trzymamy kciuki za szybki powrót do zdrowia i już teraz pragniemy, aby Hania w przyszłości dołączyła do grona strażaków.

Podziękowania składamy urzędom oraz firmom:
- ORLEN Południe - za udostępnienie parkingu oraz dodatkową pomoc finansową dla Hani
- Burmistrz Jedlicza, Pani Jolancie Urbanik
- Panu Wojciechowi Tomkiewiczowi z Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie
- Panu Dawidowi Kmiecikowi z Urzędu Gminy Jedlicze
- Panu Ryszardowi Dziurze - radnemu z Dobieszyna
- OSP Dobieszyn - prezesowi dh Rafał Janocha oraz naczelnikowi dh Robert Kozioł, który rozpoczął całą machinę przygotowań
- OSP Krosno-Turaszówka, OSP Żarnowiec, OSP Długie, OSP Jaszczew, OSP Męcinka, OSP Świerzowa Polska, OSP Krosno-Białobrzegi - za pomoc techniczną i organizacyjną
- OSP Bratkówka, OSP Pustyny, SPPR Krosno, Pomoc Drogowa Gex-Hol i Pomoc Drogowa Krzysztof Krzywda oraz Auto-Kram za przeprowadzenie pokazów ratownictwa technicznego
- firmie TransAllen - za użyczenie podnośnika hydraulicznego
- firmie Budka u Wujka - za wyżywienie braci strażackiej oraz dodatkową pomoc finansową dla Hani w wysokości 10% utargu w dniu imprezy
- Komendzie Miejskiej Policji w Krośnie oraz Komisariatowi Policji w Jedliczu za zabezpieczenie imprezy
- Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie
- firmie ubezpieczeniowej Pana Pawła Dubiela, która ubezpieczyła całą imprezę
- Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie - za wsparcie merytoryczne i zwiększoną czujność podczas całej akcji
- Starostwu Powiatowemu w Krośnie za pomoc w wyznaczaniu trasy przejazdu
- wolontariuszom i notariuszom pod nadzorem Pani Marioli Przetacznik za przeprowadzenie publicznej zbiórki pieniędzy
- OSP Równe - za zabezpieczenie przejazdu kolumny
- firmie Form-Art Pana Jerzego Dudy za druk plakatów i serca
- firmie Huta Szkła Artystycznego ZORZA za szklane serca i za sponsorowanie  
- firmie GAL-MET za wsparcie finansowe dla Hani
- firmie Cellfast Balloon Team za udział w akcji i dodatkowe wsparcie finansowe
- firmie Graw Glass Michał Kubacki za wygrawerowanie napisów podziękowań na szklanych pucharach
- Radio Eska i Radio Wawa - szczególnie Pani Jolancie Wierzbińskiej
- Radio Rzeszów - szczególnie Pani Renacie Machnik
- Telewizji Obiektyw - szczególnie Panu Bogdanowi Miszczakowi
- portalowi KrosnoCity.pl - szczególnie Panu Mateuszowi Głodowi 
oraz wszystkim innym, którzy pomogli zorganizować całą akcję.

D Z I Ę K U J E M Y

red. | fot. Adam Hejnar, Adrian Socha, Lidia Lipka - Krosno112.pl

Galeria