"Pożar zbiorników z asfaltem, kilka osób poszkodowanych. Prosimy o pomoc!"

fot. Jakub Jastrzębski - Krosno112.pl fot. Jakub Jastrzębski - Krosno112.pl

Takie słowa mogliśmy usłyszeć podczas ćwiczeń ratowniczo - gaśniczych „SMOLARNIA 2016” w dniu 23 kwietnia 2016 roku. Ćwiczenia przeprowadzono na terenie Wytwórni Mas Bitumicznych w Pustynach.

Celem ćwiczeń było doskonalenie strażaków ratowników z zakresu współdziałania między zastępami OSP KSRG, prowadzenia działań ratowniczo - gaśniczych z użyciem sprzętu specjalistycznego oraz organizowania zaopatrzenia wodnego.

Zadania strażaków polegały na ugaszeniu palących się zbiorników z asfaltem, poszukiwaniu osób poszkodowanych oraz udzieleniu im kwalifikowanej pomocy przedmedycznej.

Ze względu na wysoką temperaturę oraz duże zadymienie, strażacy pracowali w aparatach ODO. Na palące się zbiorniki podano 4 prądy wody. Na terenie zakładu stworzono punkt czerpania wody, z którego strażacy kilka razy musieli skorzystać.

Dodatkowym niebezpieczeństwem była możliwość rozprzestrzenienia się ognia na sąsiedni budynek produkcyjny, dlatego za pomocą kurtyny wodnej podano 1 prąd wody, który schłodził zagrożony obiekt.

Przeszukanie zakładu zakończyło się znalezieniem 3 osób potrzebujących pomocy medycznej. W pierwszej kolejności zostali oni przetransportowani w bezpieczne miejsce, po czym przystąpiono do udzielenia KPP. Po sprawdzeniu podstawowych funkcji życiowych i przeprowadzeniu badań fizykalnych, poszkodowanym podano tlen i zabezpieczono ich folią termiczną.

Ćwiczenia były przeprowadzone dla jednostek OSP włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (KSRG) z gmin Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe i Iwonicz Zdrój.

Siły i środki biorące udział w ćwiczeniach:
- JRG Krosno (SLOp Nissan)
- OSP KSRG Pustyny (GCBA Mercedes)
- OSP KSRG Krościenko Wyżne (GBARt Star)
- OSP KSRG Miejsce Piastowe (GBA Mercedes)
- OSP KSRG Rogi (GBARt MAN)
- OSP KSRG Iwonicz (GBARt MAN)
- OSP KSRG Iwonicz-Zdrój (GBA Star)

Pan Felicjan pozdrawia wszystkich strażaków i już nie może doczekać się kolejnych tak ciekawych i pełnych życia manewrów. 

red. | fot. Radosław Sowiński, Jakub Jastrzębski - Krosno112.pl, Katarzyna Kozioł

Galeria

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.

1 komentarz

  • strazak

    napisane przez strazak

    niedziela, 24 kwiecień 2016 14:51

    Widać na zdjęciach, że bardzo fajne ćwiczenia udało się zorganizować dla jednostek. Oby jak najwięcej takich ćwiczeń w każdej gminie, bo takie zajęcia dużo dają.