IV Turniej o Puchar Dowódcy JRG we wspinaniu

fot. PSP Krosno fot. PSP Krosno

W dniu 21.09.2016 roku zorganizowany został już „IV Turniej we wspinaniu przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni o Puchar Dowódcy JRG” na terenie Komendy Miejskiej PSP w Krośnie.

W tym roku w turnieju startowało ogółem 25 strażaków z krośnieńskiej komendy. Turniej zorganizowano dla 3 grup, tj. „master”, „pretendenci” i „old boy”. W grupie „master, startowało 8

strażaków wchodzących w skład reprezentacji KM PSP Krosno na zawody wojewódzkie. W grupie „pretendenci” startowało 13 strażaków, którzy dopiero rozpoczęli zmagania w tej dyscyplinie lub nie załapali się do reprezentacji komendy. W grupie „old boy” wystartowało 4 strażaków, którzy w przeszłości uprawiali tę dyscyplinę. Sędzią zawodów był asp. sztab. Grzegorz Józefczyk, były reprezentant kadry krośnieńskiej komendy.

 

Organizacja tego turnieju, jest jednym z etapów przygotowań i wyłaniania strażaków do reprezentacji Komendy na zawody wojewódzkie w sporcie pożarniczym. Turniejowa konkurencja polegała na jak najszybszym dotarciu na 3 piętro wspinalni, przy użyciu drabiny, tzw. „hakówki”, czyli drabiny zakończonej uchwytem w postaci wydłużonego haka z zębami, który wbija się w drewniany otwór okienny. Ten rodzaj konkurencji wymaga od strażaka nie tylko siły i sprawności, ale i również odwagi, gdyż do obiektu wchodzi się o własnych siłach po ścianie zewnętrznej.

 

Należy tu przypomnieć iż konkurencja „wspinania przy użyciu drabiny hakowej”, jest jedną z czterech konkurencji w sporcie pożarniczym realizowanym w państwowej straży pożarnej. W XVII Mistrzostwach Województwa Podkarpackiego w Sporcie Pożarniczym, które odbyły się w dniach 20 i 25 maja 2016 r. w Nisku i Stalowej Woli, reprezentacja KM PSP Krosno zajęła II miejsce, najwyższe w historii swoich startów w tej dyscyplinie.

 

1. Grupa „master”:

 I miejsce – asp. Damian Urbanek z czasem 16,90 (zwycięzca poprzedniego turnieju, z czasem

obecnie lepszym o 1 sekundę),

 II miejsce – sekc. Andrzej Uliasz z czasem 17,53 sek,

 III miejsce – mł. kpt. Dariusz Liput z czasem 17,75 sek.

2. Grupa „pretendenci”:

 I miejsce – sekc. Stanisław Borek z czasem 27,75 sek,

 II miejsce – sekc. Daniel Gonet z czasem 29,91 sek,

 III miejsce – mł.asp. Sebastian Farbaniec z czasem 31,87 sek.

3. Grupa „old boy”:

I miejsce – asp.sztab. Krzysztof Zima z czasem 30,41 sek,

 II miejsce – asp. Wojciech Haręzga z czasem 31,53 sek,

 III miejsce – ogn. Krzysztof Rec z czasem 33,10 sek.

KM PSP Krosno