IV Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa

fot. ZSP 4 Krosno fot. ZSP 4 Krosno

Ponad 2 tys. uczniów, studentów i mieszkańców Rzeszowa wzięło udział w zorganizowanym w środę 17 maja 2017 r. IV Podkarpackim Młodzieżowym Święcie Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Z Krosna na to wydarzenie wybrała się delegacja z ZSP nr 4 "Naftówka".

Przez cały dzień w kampusie WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej można było zobaczyć m.in. pokazy minersko-pirotechniczne, pożarnicze, tłumienia buntu więźniów, symulacje wypadku drogowego oraz ekspozycje wyposażenia służb i instytucji ochrony bezpieczeństwa. Zorganizowane zostały także konferencje naukowe dotyczące bezpieczeństwa oraz konkursy sprawnościowe.

W tym roku udział w IV Podkarpackim Młodzieżowym Święcie Bezpieczeństwa Wewnętrznego wzięło ponad 20 różnych służb mundurowych i stowarzyszeń. W kampusie WSPiA pojawi m.in. się Służba Więzienna, Państwowa Straż Pożarna, Komenda Główna, Wojewódzka i Miejska Policji, „GROM”, Żandarmeria Wojskowa, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Rzeszowie, Inspekcja Transportu Drogowego, Służba Celna, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego, Krajowa Administracja Skarbowa, Straż Graniczna, Straż Ochrony Kolei, Straż Miejska.

W imprezie uczestniczyć będzie także Fundacja „Sprzymierzeni z GROM”, Stowarzyszenia: „STORAT”, Karan i U Siemacha, Agencje Ochrony Osób i Mienia Karabela i Jarexs, Fire Max – Ratownictwo drogowe, techniczne i chemiczne, E-detektywi sp. z.o.o. oraz patromilitaria.pl.

Imprezę rozpoczął o godzinie 10:00 koncert orkiestry wojskowej. Następnie w kampusie WSPiA można było zobaczyć specjalne pokazy przygotowane przez służby mundurowe. Służba Więzienna zaprezentowała dynamiczny pokaz tłumienia buntu więźniów w pojeździe konwojowym, a Komenda Wojewódzka Policji – pokaz minersko-pirotechniczny z wykorzystaniem robota. Uczestniczy Święta mogli wziąć udział w pokazach: współpracy Policji, Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego na miejscu wypadku drogowego, działania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i gaszenia płonącego oleju oraz kontrolowanych wybuchów niebezpiecznych substancji. Odbył się także pokaz użycia siły fizycznej jako środka przymusu bezpośredniego, symulacja bezpiecznego hamowania przed przeszkodą oraz prezentacje psów służbowych.

Podczas imprezy można było zobaczyć sprzęt i wyposażenie używane przez różne formacje zajmujące się szeroko pojętym bezpieczeństwem. Na parkingu przed budynkami WSPiA pojawią się m.in.: ambulans kryminalistyczny Żandarmerii Wojskowej, Mobilne Centrum Monitoringu Straży Ochrony Kolei, pojazdy operacyjne Służby Więziennej, Straży Pożarnej, Inspekcji Transportu Drogowego, Krajowej Administracji Skarbowej. Dodatkowo na uczestników Święta czekała prezentacja wyposażenia oddziału antyterrorystycznego i patrol konny Podkarpackiej Policji oraz pokaz wyposażenia pododdziału rozpoznawczego i saperska ścieżka edukacyjna z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Był także symulator zderzeń 3D.

Dodatkowo uczestnicy Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego mogli zobaczyć: okazy ginących gatunków roślin i zwierząt zatrzymanych na granicy przez KAS, wystawę pt. „Wyklęci” z Komendy Głównej Policji oraz nauczyć się udzielania pierwszej pomocy.

Od godziny 12:00 w klubie studenckim „Zemsta Docenta” działał specjalny kącik prelekcyjny, w którym młodzież mogła m.in. poznać zasady selekcji do „GROM-u”, zobaczyć prezentację 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, pokaz pracy psa specjalnego (wykrywanie narkotyków) oraz program „Trzeźwym Okiem” prowadzony przez Służbę Więzienną. Jeden z wykładów został przygotowany przez firmę E-detektywi i dotyczył „Informatyki śledczej w działaniach organów ścigania”.

Podczas IV Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego zorganizowana została prezentacja wyposażenia Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej WSPiA i uczelnianej strzelnicy elektronicznej oraz konkurs „Egzamin na policjanta” o puchar Komendanta Głównego Policji.

IV Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego połączone było z uroczystą inauguracją Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. W ramach Akademii, umowy o współpracę z WSPiA podpisało 56 szkół ponadgimnazjalnych z 9 miast województwa podkarpackiego. Projekt objęty jest patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Ukierunkowany jest na działalność profilaktyczną i edukacyjną w zakresie zagrożeń związanych z używaniem: alkoholu, narkotyków, dopalaczy i Internetu oraz zasad odpowiedzialności karnej za przestępstwa i wykroczenia.

Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego to impreza cykliczna organizowana przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą. Co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W poprzednich edycjach Święta łącznie uczestniczyło ponad 6000 osób – studentów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia i Małopolski.

red., WSPiA | fot. ZSP nr 4 w Krośnie

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.