Zuchy z Jaszczwi z wizytą u krośnieńskich strażaków

fot. Marek Osoliński fot. Marek Osoliński

 Krośnieńscy strażacy bardzo chętnie spotykają się z dziećmi, aby opowiedzieć im o swojej pracy, a także przekazać podstawową wiedzę w zakresie bezpieczeństwa. 

25 października 2014r. 18 Gromada Zuchowa "Smerfowa Gromada ze Smerfowego Lasu" z Jaszczwi przybyła z wizytą do KM PSP w Krośnie. Spotkanie podzielone zostało na dwie części. Pierwsza z nich odbyła się w sali szkoleniowej JRG i poprowadził ją mł. bryg. Ireneusz DŁUGOSZ, starszy oficer w Wydziale Operacyjno-Rozpoznawczym KM PSP w Krośnie, który przy pomocy prezentacji multimedialnej zapoznał zuchy z tym czym na co dzień zajmują się strażacy i sytuacjami, w których możemy liczyć na ich pomoc. Spotkanie szybko przerodziło się w dialog między strażakiem a zuchami, które bardzo żywiołowo reagowały na pojawiające się na ekranie zdjęcia, opisywały sytuację na nich pokazane i zadawały pytania dotyczące omawianych zagadnień.

Po zakończeniu prezentacji goście udali się do pomieszczeń garażowych krośnieńskiej Komendy, gdzie powitani zostali przez strażaków 3 zmiany służbowej JRG Krosno. Chwilę później rozległy się strażackie "dzwonki" i po ześlizgu zaczęli zjeżdżać strażacy, którzy po założeniu mundurów bojowych, pierwszym samochodem wyjazdowym, alarmowo wyjechali ze swej remizy na plac wewnętrzny Komendy. Małe Smerfy z zapartym tchem śledziły każdy krok strażaków, obserwując poszczególne elementy wyjazdu alarmowego i jakże bardzo były zaskoczone kiedy zobaczyły za kierownicą samochodu bojowego... panią strażak.

Następnym etapem było zwiedzanie pomieszczeń garażowych JRG, gdzie na co dzień stoją samochody pożarnicze. Zuchy mogły sobie wszystko bardzo dokładnie obejrzeć a nawet dotknąć co oczywiście wywołało u nich ogromną radość. Strażacy opowiedzieli im jakim sprzętem się posługują i do jakiego typu działań on im służy, a także zapoznali zwiedzających z tym co kryją skrytki w ich samochodach. Gromadka zuchów zobaczyła sprzęt do ratownictwa technicznego, ochrony dróg oddechowych, rożnego rodzaju piły, armaturę wodną, torby medyczne oraz przede wszystkim piękne nowoczesne samochody pożarnicze.

Na zakończenie zuchy zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia ze strażakami, wręczyły im własnoręcznie zrobione stroiki i swoim zuchowym zwyczajem pięknie się ze strażakami pożegnały zapewniając, że to spotkanie na długo pozostanie w ich pamięci i jeśli kiedyś w przyszłości nadarzy się okazja to odwiedzą tutejszych strażaków ponownie.

W tym miejscu zawołaniem zuchowym "Czuwaj" phm. Mariola TWARÓG - drużynowa 18 Gromady Zuchowej z Jaszczwi oraz phm. Jolanta KRYGOWSKA - "dobry duch" tej Gromady składają serdeczne podziękowania Komendantowi Miejskiemu PSP w Krośnie st. bryg. Krzysztofowi KORCOWI, za umożliwienie spotkania ze strażakami, mł. bryg. Ireneuszowi DŁUGOSZOWI za przedstawienie ciekawej pogadanki wraz z prezentacją oraz strażakom 3 zmiany służbowej JRG za pokaz sprzętu pożarniczego.

dh Marek Osoliński/red.