Otwarcie Podkarpackiej Izby Pamięci Służb Policyjnych

fot. KMP Krosno fot. KMP Krosno

30 października w Komendzie Miejskiej Policji w Krośnie, odbyło się uroczyste otwarcie Podkarpackiej Izby Pamięci Służb Policyjnych. Organizatorem uroczystości była Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, Komenda Miejska Policji w Krośnie i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie.

Działając na rzecz upamiętniania historii formacji policyjnych, policjanci podjęli się realizacji programu edukacyjno-historycznego, mającego na celu utworzenie w Komendzie Miejskiej Policji w Krośnie Izby Pamięci Służb Policyjnych. Ponad rok temu policjanci i pracownicy rozpoczęli poszukiwania eksponatów, aby można było w przypadającą w tym roku 95 rocznicę powstania Policji zaprezentować je w gablotach tworzonej Izby. Ekspozycja ma charakter stały i została zlokalizowana w pomieszczeniach krośnieńskiej komendy.

Uroczyste otwarcie Podkarpackiej Izby Pamięci Służb Policyjnych odbyło się 30 października. Poprzedziła to wydarzenie konferencja pod tytułem „Kształtowanie się administracji państwowej w regionie po odzyskaniu niepodległości po 1918 roku”. Uroczyście przybyłych na spotkanie gości przywitał Komendant Miejski Policji w Krośnie insp. Adam Pietrzkiewicz oraz Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, Małgorzata Szybiak. Okolicznościowe wystąpienie wygłosił mł. insp. Daniel Głowacz z Gabinetu Komendanta Głównego Policji.

W programie konferencji wygłoszonych zostało pięć wykładów. Insp. Adam Pietrzkiewicz, Komendant Miejski Policji w Krośnie przedstawił Genezę Policji Państwowej w regionie, temat dotyczący wymiaru sprawiedliwości w regionie omówił Sędzia Sądu Okręgowego w Krośnie, Artur Lipiński. Ustrój prawno-administracyjny państwa i rozwój samorządu terytorialnego w regionie zaprezentował w wystąpieniu Zastępca Prezydenta Miasta Krosna, dr Tomasz Soliński. Zagadnienie związane z kontrolą ruchu granicznego przez funkcjonariuszy Policji Państwowej omówił funkcjonariusz Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu, mjr SG dr Piotr Kozłowski. Zgromadzeni goście również wysłuchali wystąpienia przedstawiciela Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie, Anny Sebastiańskiej.

Otwarcie Podkarpackiej Izby Pamięci poprzedziło przecięcie wstęgi przez Władysław Kuźmę, syna Antoniego Kuźmy - posterunkowego Policji Państwowej, Zastępcę Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Sławomira Szczupaka, Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Piotra Patlę, Komendanta Miejskiego Policji w Krośnie insp. Adama Pietrzkiewicza, przedstawiciela z Komendy Głównej Policji z Wydziału Historii Policji i Edukacji Społecznej mł. insp. Daniela Głowacza.

Podczas uroczystości swoje zbiory udostępnił zwiedzającym kolekcjoner, policjant z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, st. post. Tomasz Witański. Na konferencji gościliśmy również młodzież z klas o profilu mundurowym i ratowniczo-obronnym z Krosna i powiatu krośnieńskiego.

Treści edukacyjne wyrażone poprzez eksponaty w Izbie Pamięci zostały dobrane w taki sposób, aby były ciekawe, pobudzały do myślenia i zgłębiały wiedzę z zakresu historii, będąc ciekawą formą zajęć pozalekcyjnych dla młodzieży szkolnej i mieszkańców regionu. Mamy nadzieję, że sympatyków tego przedsięwzięcia nie zabraknie, a Podkarpacka Izba Pamięci Służb Policyjnych będzie sukcesywnie wzbogacana w nowe eksponaty.

Krośnieńscy policjanci zapraszają do zwiedzania Podkarpackiej Izby Pamięci Służb Policyjnych, po uprzednim kontakcie telefonicznym pod numerem 13 43 29 307.

KMP Krosno/red.

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.

 

BRUNCH 25 03

fnk

LAKAR right

WYDARZENIA NOWE

gorąca linia

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

pomoc grzeskowi

NOCNA JAZDA DLA OLUSIA

fotoduda

SKLEP NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

ADOPCJE NOWE

alarmowanie

Facebook

R  E  K  L  A  M  A
 

POLECAMY

Plakat Targi pracy 2018 PWSZ OHP

wiktoria 1

Wasze komentarze