Krośnieńscy strażacy odznaczeni przez ministra

fot. mł. bryg. Marcin Betleja fot. mł. bryg. Marcin Betleja

Medalami "Za Długoletnią Służbę" zostali uchoronowani Krośnieńscy zawodowi strażacy przez ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka podczas uroczystego apelu w Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu.

4 października 2017. w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu odbył się uroczysty apel z okazji oddania do użytku nowo wybudowanego budynku garażowego wraz z myjnią i warsztatem naprawczym zrealizowanego w ramach środków „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020”.

Była to także okazja, aby podziękować strażakom za ich codzienną służbę. Funkcjonariusze PSP otrzymali z rąk ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka „Krzyże Zasługi” oraz „Medale za Długoletnią Służbę”.
– To Państwa profesjonalizm, poświęcenie i zaangażowanie sprawiają, że Polacy mogą czuć się bezpiecznie – powiedział minister.

Z Komendy Miejskiej PSP w Krośnie medale otrzymali:

- Brązowy 
st. kpt. Piotr Szydło
ogn. Wojciech Mazurkiewicz
- Srebrny
mł. bryg. Krystyna Janusz
mł. asp. Jarosław Gniady
- Złoty
p. Janina Pelczar - pracownik cywilny

W trakcie uroczystości szef MSWiA wręczył również medal „Młody Bohater”. Medalem został odznaczony Mateusz Krul, który w styczniu bieżącego roku uratował 29-letniego mężczyznę, pod którym załamał się lód na Wisłoku. Nastolatek natychmiast ruszył z pomocą. Pożyczył od łowiącego niedaleko ryby wędkarza wędkę i podał ją tonącemu mężczyźnie. Dzięki temu udało się go wyciągnąć na brzeg i zapobiec tragedii.

W uroczystym apelu uczestniczyli posłowie na Sejm RP Bogdan Rzońca, Zbigniew Chmielowiec, Piotr Babinetz, Andrzej Matusiewicz, komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski, Metropolita Przemyski abp Adam Szal, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, podkarpacki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Andrzej Babiec oraz władze samorządowe.

Po uroczystości, w przemyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej odbyła się konferencja poświęcona inwestycjom realizowanym w ramach „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020” oraz ich wpływ na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Podkarpacia. W konferencji uczestniczyli szefowie służb, którzy referowali realizację tych inwestycji. W konferencji uczestniczyli także komendanci miejscy i powiatowi oraz dowódcy jednostek ratowniczo – gaśniczych PSP z Podkarpacia oraz przedstawiciele innych służb w tym Policji, Straży Granicznej.

red. fot. mł. bryg. Marcin Betleja - KW PSP Rzeszów