W przekaźnik uderzył piorun. Manewry jednostek OSP z gminy Jedlicze

fot. Radosław Sowiński - Krosno112.pl fot. Radosław Sowiński - Krosno112.pl

W sobotę (21.10) na terenie miejscowości Podniebyle i Piotrówka odbyły się ćwiczenia jednostek OSP z terenu gminy Jedlicze.

Zbiórka strażaków rozpoczęła się o godz. 9:00 przy Domu Ludowym w Piotrówce. W tym miejscu utworzono stanowisko kierowania. Założeniem ćwiczeń było gaszenie rozległego pożaru na szczycie góry w pobliżu przekaźnika, w który uderzył piorun.

W pierwszym etapie ćwiczeń część jednostek miała za zadanie zbudować linię gaśniczą w jak najbliższej odległości od pożaru. Następnie zbudowano stanowisko wodne w Podniebylu i przez kilkaset metrów zasilano działające zastępy na szczycie góry. Po chwili zabrakło wody. Kolejne jednostki musiały zbudować linię zasilającą z rzeki Chlebianka w Piotrówce.

Całość ćwiczeń utrudniał fakt, że jest to górzysty teren. Strażacy musieli poradzić sobie z dotarciem na miejsce zdarzenia i zaopatrzeniem wodnym. Ciśnienie w wężach, które pną się do góry przez kilkaset metrów jest bardzo niskie, dlatego trzeba było użyć wielu motopomp na całej długości linii zasilających, tak aby woda dopłynęła do wozów na samym szczycie góry.

Takie manewry są świetnym sposobem na doskonalenie umiejętności ratowniczo-gaśniczych strażaków, a także sprawdzeniem poprawnego działania sprzętu.

Nad prawidłowym przebiegiem ćwiczeń czuwał Prezes ZOM-G ZOSP RM w Jedliczu dh Marek Maciejowski, Komendant Gminny dh Rafał Janocha oraz oficerowie KM PSP w Krośnie pod dowództwem Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie bryg. Zbigniewa Nowaka.

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII PONIŻEJ

red. fot. Radosław Sowiński

Galeria