OSP Krościenko Wyżne: Ćwiczenia z nowym sprzętem ratownictwa technicznego

fot. Radosław Sowiński - Krosno112.pl fot. Radosław Sowiński - Krosno112.pl

Przy remizie w Krościenku Wyżnym odbyło się szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego. Strażacy zapoznali się z budową i obsługą sprzętu hydraulicznego, który niedawno zasilił jednostkę otra budową pojazdów oraz technikami ewakuacji osób poszkodowanych z samochodów.

Bardzo szczegółowo zostały przedstawione techniki użycia sprzętu hydraulicznego, tak aby w szybki i bezpieczny sposób uwolnić osobę poszkodowaną. 

Ćwiczono różne warianty - od zbijania szyb i wycinania drzwi aż po usuwanie dachu pojazdu. Oba samochody zostały zapewnione przez Stację Demontażu Pojazdów AUTO-KRAM ze Szczepańcowej i Pomoc Drogową GEX-HOL

Szkolenie prowadził dh Mateusz Liput - Prezes OSP Krościenko Wyżne, a na co dzień funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie.

- Ciężki zestaw narzędzi hydraulicznych HOLMATRO, znajdujące się na wyposażeniu OSP w Krościenku Wyżnym to sprzęt z tzw. górnej półki - mówi dh Mateusz Liput, Prezes OSP Krościenko Wyżne i dodaje - Zawiera szereg innowacyjnych rozwiązań, a dodatkowo jest bardzo lekki i poręczny. Dostawę sprzętu zapewniła firma Delta Service, której serdecznie dziękujemy za profesjonalną realizację zamówienia oraz za obsługę na najwyższym poziomie. Zakup ten nie byłby możliwy gdyby nie dotacje. Pierwsza z nich pochodzi z dofinansowania w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Druga (większa) z budżetu Gminy Krościenko Wyżne. Przy tej okazji bardzo serdecznie dziękuję p. Janowi Omachlowi - Wójtowi Gminy oraz Radzie Gminy Krościenko Wyżne za dofinansowanie ww. zakupu.

W skład zestawu wchodzą:
1. Nożyce hydrauliczne CU 5050i
2. Rozpieracz ramieniowy SP 5260
3. Pompa hydrauliczna SR 20PC2
4. 2 szt. przewodów hydraulicznych C10 BU Core
5. Rozpieracz kolumnowy RA4331C
6. Wspornik progowy HRS 22
7. 16-elementowy zestaw do stabilizacji pojazdu
8. Wywarzacz do drzwi z pompą i przewodem HDO 100
9. Piła do szyb GlasMASTER
10. Stanowisko do składowania narzędzi.

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII PONIŻEJ

red. fot. Radosław Sowiński, OSP Krościenko Wyżne

Galeria