PIOTRÓWKA: Podsumowano 2017. Przekazano też Jelcza

fot. Krosno112.pl fot. Krosno112.pl

PIOTRÓWKA / JEDLICZE. W sobotę (6.01) w Domu Ludowym w Piotrówce odbyło się uroczyste zebranie Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Jedliczu. Oprócz sprawozdania rocznego, oficjalnie przekazano w użytkowanie Jelcza jednostce OSP Piotrówka, który wcześniej służył strażakom w Żarnowcu.

W sobotnie popołudnie salę Domu Ludowego wypełnili członkowie jednostek OSP Gminy Jedlicze oraz zaproszeni goście tj. włodarze gminy na czele z Jolantą Urbanik, radni miejscy, Komendant Miejski PSP w Krośnie st. bryg. Mariusz Bieńczak, były Komendant Miejski PSP w Krośnie st. bryg. w st. spocz. Krzysztof Korzec. Gospodarzami spotkania byli strażacy OSP Piotrówka na czele z Prezesem druhem Andrzejem Szopą oraz sołtysem wsi, panią Dorotą Chudą.

Na początku zebrania uczczono minutą ciszy zmarłych w ubiegłym roku druhów w tym ś.p. druha Edwarda Nowaka.

Uroczyste posiedzenie rozpoczęli sprawozdaniem za 2017 rok Prezes Zarządu Miejsko - Gminnego ZOSP RP w Jedliczu dh Marek Maciejowski oraz Komendant Miejsko-Gminny ZOSP RP dh Rafał Janocha.

- Nasz stan to 12 jednostek OSP w tym po raz pierwszy w historii pożarnictwa mamy na gminie dwie jednostki z Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym tj. Żarnowiec i Jaszczew - mówił dh Marek Maciejowski - Obecnie w naszych szeregach jest 628 druhów i druhen. To wzrost o 36 osób w porównaniu do poprzedniego okresu. W ubiegłym roku OSP Żarnowiec wzbogaciła się o nowy średni wóz ratowniczo-gaśniczy na podwoziu VOLVO, świętowano 90-lecie jednostek OSP Jaszczew oraz OSP Żarnowiec.

- W 2017 roku Jednostki Operacyjno-Techniczne w liczbie 157 przeszkolonych strażaków uczestniczyły w 248 zdarzeniach - relacjonował dh Rafał Janocha - Interweniowano 127 razy przy pożarach, 118 razy przy miejscowych zagrożeniach oraz przy 3 alarmach fałszywych.

Zastępy OSP wyjeżdżały do różnych działań w ilości: Żarnowiec - 111, Potok - 48, Dobieszyn - 39, Jaszczew - 31, Jedlicze - 30, Długie - 25, Podniebyle - 17, Moderówka - 16, Chlebna - 12, Poręby - 7, Męcinka - 6.

- W 2017 roku 141 młodych druhów tworzyło dziewięć Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych co jest bardzo dobrym wynikiem na tle innych gmin, jednak są jeszcze jednostki bez takich drużyn, a jak wiemy to właśnie od młodzieży będzie zależała przyszłość pożarnictwa i bezpieczeństwa w naszej gminie - mówił dh Józef Tucki, Wiceprezes Zarządu - Zachęcam pozostałe jednostki do stworzenia MDP i zainteresowania dzieci i młodzieży pożarnictwem.

Po sprawozdaniu rocznym Prezydium Zarządu, burmistrz Jedlicza Jolanta Urbanik w towarzystwie dh. Marka Maciejowskiego, st. bryg. Mariusza Bieńczaka odczytała i wręczyła akt przekazania Jelcza 325 GCBA 6/32 dla jednostki OSP Piotrówka, który wcześniej służył strażakom w OSP Żarnowiec, a jeszcze wcześniej w Komendzie Miejskiej PSP w Krośnie.

- Rok 2017 dla jedlickiej braci strażackiej był bardzo udany. OSP Żarnowiec pozyskało nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy, a jednostka OSP Jaszczew została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego - mówił Komendant Miejski PSP st. bryg. Mariusz Bieńczak - Mam nadzieję, że te inwestycje w poprawę infrastruktury przełożą się bezpośrednio na bezpieczeństwo mieszkańców gminy oraz naszego powiatu.

- Te inwestycje, które zakończyliśmy to dopiero początek zmian na lepsze - mówiła Jolanta Urbanik, burmistrz gminy Jedlicze - W tym roku czekają na nas kolejne inwestycje w poprawę infastruktury zapewniającej bezpieczeństwo mieszkańcom gminy Jedlicze.

- Jako mieszkaniec gminy, czuję się tutaj bezpieczny - na koniec zebrania zabrał głos st. bryg. w st. spocz. Krzysztof Korzec - Praca tak wielu osób i od wielu pokoleń musi przekładać się na wzrost bezpieczeństwa. Jestem zadowolony, że tutaj żyję. Wiem, że nad bezpieczeństwem czuwają wspaniali i wyszkoleni ludzie.

red. fot. Marcin Mikosz

Galeria