.

Strażacy z OSP w Lubatowej mają na wyposażeniu defibrylator. Nowe jednostki w systemie PRM

fot. Krosno112.pl fot. Krosno112.pl

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubatowej (gm. Iwonicz-Zdrój) mają na swoim wyposażeniu AED, czyli automatyczny defibrylator zewnątrzny. Sprzęt ratunkowy będzie służyć mieszkańcom Lubatowej 24h na dobę.

Defibrylator (AED)
Defibrylacja dosłownie oznacza zakończenie migotania komór. Jest jedyną, a zarazem skuteczną metodą zwiększającą szanse przeżycia podczas określonych zaburzeń pracy serca. Wykonana w ciągu 3 minut od utraty przytomności pozwala na przeżycie w 75% przypadków. AED to z kolei defibrylatory zautomatyzowane. Samodzielnie analizujące rytm pracy serca. Urządzenie podpowiada (głosem), co należy zrobić, żeby podjąć działania adekwatne do stanu pacjenta. Kiedy nie zachodzi potrzeba użycia defibrylatora, AED nie włączy się. 

Zautomatyzowane defibrylatory powinny być dostępne niczym gaśnice, w takich miejscach, gdzie ewentualnie zagrożenie może nastąpić.

Mieszkańcy Lubatowej w gminie Iwonicz-Zdrój mogą czuć się bezpieczniej, ponieważ od niedawna na wyposażeniu OSP Lubatowa znajduje się defibrylator i jest dostępny 24h na dobę. Jeśli zajdzie potrzeba jego użycia, prócz wybrania numeru 999 i wezwania zespołu Ratownictwa Medycznego, każdy może pobiec do remizy, uruchomić syrenę, by w krótkim czasie przybędą ratownicy, którzy pomogą użyć w odpowiedni sposób defibrylatora. 

Państwowe Ratownictwo Medyczne
OSP Lubatowa w zeszłym tygodniu decyzją Wojewody Podkarpackiego została włączona jako współpracująca z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Wśród 106 strażaków z Lubatowej, 41 z nich tworzy Jednostkę Operacyjno-Techniczną, 11 ratowników jest po szkoleniu KPP, a wśród nich jeden to zawodowy ratownik medyczny. 
W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu, nie tylko OSP Lubatowa weszła we współpracę z systemem PRM. Wcześniejszą decyzją wojewody zostały włączone również jednostki OSP Korczyna-Sporne oraz OSP Węglówka (obie jednostki z terenu gminy Korczyna).

Nowy sprzęt na wyposażeniu OSP Lubatowa
Prócz defibrylatora do strażaków z Lubatowej trafił nowy sprzęt z firmy Cellfast. Firma bezpłatnie przekazała wysokiej jakości siekiery, łopaty, szpadle. Natomiast dzięki Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz Urzędowi Gminy w Iwoniczu Zdroju zakupiono agregat prądotwórczy (taki sam trafił do OSP KSRG Iwonicz).

Miejmy nadzieję, że dzięki staraniom druhów OSP Lubatowa, jak i pozostałych wymienionych jednostek, bezpieczeństwo mieszkańców znacznie wzrośnie.

red. fot. Krosno112.pl

Skomentuj

- Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
- Dodając komentarz akceptujesz Politykę Prywatności.
- Adres e-mail nie zostanie opublikowany.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Twój komentarz zostanie opublikowany dopiero po sprawdzeniu go przez naszych moderatorów - ma to na celu ograniczenie oczerniania i obrażania innych osób.

LAKAR right

medycyna estet

WYDARZENIA NOWE

gorąca linia

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

pomoc grzeskowi

NOCNA JAZDA DLA OLUSIA

SKLEP NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

alarmowanie

Facebook

R  E  K  L  A  M  A
 

POLECAMY

OSP NA ALARM

Wasze komentarze