XI Regionalne Mistrzostwa Pierwszej Pomocy rozstrzygnięte!

fot. Radosław Sowiński - Krosno112.pl fot. Radosław Sowiński - Krosno112.pl

Zwycięzca zespołowy to gimnazjaliści z Krosna, a indywidualnie Patrycja Wesołowska z Lubli!

23 marca 2018r. na obiektach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4  w Krośnie/NAFTÓWKA/ odbyły się XI Regionalne Mistrzostwa Pierwszej Pomocy dla uczniów szkół gimnazjalnych i podstawowych.

Głównym celem konkursu jest promowanie zasad udzielania pierwszej pomocy wśród młodzieży szkolnej. Podobnie jak w ostatnich 10 latach, młodzież poza rozwiązywaniem testu wiedzy z pierwszej pomocy udzielała także praktycznej pomocy w ogniskach urazowych. Tegoroczne ogniska to: wypadek komunikacyjny (kierowca- zasłabnięcie za kierownicą z objawami zawału serca i niemowlę z zatrzymanym oddechem po upadku z fotelika), wypadek na boisku (zawodnik z urazem nogi - złamanie otwarte kości goleniowej i utrata przytomności u drugiego zawodnika). Na oddzielnym ognisku uczestnicy mistrzostw prowadzili z kolei resuscytację krążeniowo-oddechową we wszystkich kategoriach wiekowych (niemowlę, dziecko, dorosły).

- Zauważam, że z każdym rokiem rośnie poziom umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy, z czego wszyscy powinniśmy się cieszyć. Duża w tym zasługa opiekunów przygotowujących młodzież do naszych ratowniczych zmagań, którzy potrafią dostrzec i rozwijać te piękne i pożyteczne pasje młodych ludzi. Czasem słyszy się ze strony dorosłych uwagi, że współczesna młodzież jest zła, bezideowa - to nieprawda! Młodzież jest fantastyczna, trzeba ją tylko zainteresować i wskrzesać w niej to co ma w sobie najlepsze, tzn. talenty, chęć działania, także pomocy drugiej osobie - mówi organizator mistrzostw, Zbigniew Moskal.

Główne trofeum - Puchar Przechodni Prezydenta Miasta Krosna zdobyli po raz drugi z rzędu uczniowie z Gimnazjum Nr 1 w Krośnie. GRATULACJE!

Klasyfikacja zespołowa/pierwsza dziesiątka/:
1. Gimnazjum Nr 1 Krosno –154,08 pkt./Alicja Śliwińska, Anna Górniak, Weronika Stachyrak, opiekun-Ewa Haznar- Paradysz/
2. Szkoła Podstawowa w Trześniowie –153,5/Nina Prorok, Julita Pełdiak, Marcelina Przybyła, opiekun-Janusz Tys/
Miejsce trzecie zajęły ex aequo:
3. Zespół Szkół w Lubli – 147 pkt./Kinga Ostalecka, Patrycja Wesołowska, Hubert Gancarski, opiekun-Mateusz Mokrzycki/
3. Katolicka Szkoła Podstawowa w Krośnie –147 pkt./Paulina Malinowska, Julia Skiba, Magdalena Gancarz, opiekun-Justyna Puchyrska/
5. Zespół Szkół w Orzechówce –143 pkt.
6. Gimnazjum w Korczynie –138,91 pkt.
7. Szkoła Podstawowa w Jedliczu – 137,25 pkt.
8. Gimnazjum w Starej Wsi -134,41 pkt.
9. Szkoła Podstawowa w Jasionce – 133,83 pkt.
10.Gimnazjum Nr 4 w Krośnie -133,66 pkt.

Puchary i nagrody rzeczowe za czołowe lokaty ufundowali: Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie za I miejsce dla najlepszego zespołu z naszego regionu oraz ratowników ze Słowacji; Prezes ZR PCK w Krośnie za drugie miejsce zespołowo, Komendant PSP w Krośnie za trzecie miejsce.

Pucharami i upominkami nagrodzono także najlepsze zespoły w ogniskach urazowych:
1. Zespół Szkół w Orzechówce – ognisko „Resuscytacja krążeniowo-oddechowa”, puchar ufundował Dyrektor SPPR w Krośnie
2. Zespół Szkół w Lubli – ognisko „Boisko sportowe”, puchar Dyrektora ZSP 4 w Krośnie
3. Gimnazjum Nr 1 w Krośnie – ognisko „Wypadek komunikacyjny”, puchar Prezesa Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego
4. Szkoła Podstawowa w Trześniowie – „Testy”, puchar Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Krośnie.
Do zawodów zgłosiło się 29 zespołów, ale głównie ze względów zdrowotnych /choroby/ udział wzięło 23 drużyny ratownicze, z naszego regionu i jedna ze Słowacji.

Wysoki poziom wiedzy i umiejętności ratowniczych wykazali również młodzi ratownicy ze Słowacji(Svidnik), którzy uplasowali się na wysokiej pozycji, jednak nie byli klasyfikowani z naszymi gimnazjalistami.

Klasyfikacja indywidualna/pierwsza dziesiątka/:
1.Patrycja Wesołowska/ Zespół Szkół w Lubli/ - 21,5 pkt.
2.Anna Górniak/Gimnazjum Nr 1 Krosno/ - 20,25 pkt.
3.Marcelina Przybyła/Szkoła Podstawowa w Trześniowie – 20 pkt.
4.Zuzanna Śnieżek/Gimnazjum w Starej Wsi/ -19,25 pkt.
4.Julita Pełdiak/ Szkoła Podstawowa w Trześniowie –19,25 pkt.
6.Alicja Śliwińska/ Gimnazjum Nr 1 Krosno/ - 19 pkt.
7.Sabina Penar/Gimnazjum w Klimkówce/ - 18 pkt.
8.Karolina Bugiel/Gimnazjum w Jedliczu/ -17,75 pkt.
8.Sara Kuliga/Gimnazjum w Korczynie/ - 17,75 pkt.
10.Wiktoria Mazurek/Gimnazjum w Jasionce/ -17,58 pkt.

Dodatkowo podczas mistrzostw uczestnicy, a także uczniowie Naftówki, mogli poznać na szkolnym parkingu sprzęt i charakter pracy służ odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Jak zawsze była możliwość poznać wyposażenie karetki pogotowia ratunkowego(SPPR Krosno), kilku wozów straży pożarnej(OSP Kobylany, OSP Odrzykoń, JRG Krosno), Policji i Straży Miejskiej.

Dla zainteresowanych uczestników prowadzone były też warsztaty z pierwszej pomocy z elementami pomocy kwalifikowanej.
W obecności uczestników konkursu nastąpiło także uroczyste podsumowanie pracy wolontariackiej uczniów maturalnej klasy ratowniczej z Naftówki. Podsumowania dokonała Katarzyna Krygowska, Z-ca Dyr. d/s. Ekonomicznych Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie oraz Dorota Kostrzewa, Naczelna Pielęgniarka lecznicy. Młodzież otrzymała podziękowania za rzetelną pracę, pamiątkowe koszulki wolontariusza oraz certyfikaty potwierdzające ilość przepracowanych godzin. Łącznie klasa maturalna przepracowała przez ponad 2 lata 4468 godzin.

Sponsorami pucharów, dyplomów, nagród rzeczowych byli: Urząd Miasta Krosna, Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II, ZR PCK w Krośnie, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie, Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie, Komendant Państwowej Staży Pożarnej w Krośnie, Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie, portal ratowniczy Krosno112.pl i gospodarz – krośnieńska Naftówka.

Patronat medialny nad konkursem objęli: portal ratowniczy Krosno112.pl i Tygodnik Regionalny Nowe Podkarpacie.

red. ZSP4 Krosno fot. Radosław Sowiński

Galeria