Trwa remont Stacji Ratownictwa Górskiego. GOPR prosi o wsparcie

fot. GOPR fot. GOPR

W Ustrzykach Górnych trwa remont Stacji Ratownictwa Górskiego. Dyżurka, w której stacjonują ratownicy powstała w latach 70. Potrzebne są pieniądze na wymianę dachu i okien.

Ratownicy z bieszczdzkiego GOPRu zwracają się z prośbą:

"Jesteśmy ratownikami górskimi z Grupy Bieszczadzkiej GOPR. Wraz z przyjaciółmi założyliśmy fundację, poprzez którą chcemy poprawić warunki ratownictwa górskiego w Bieszczadach.

Niewiele osób wie, że w Polsce ratownictwo górskie nie jest w pełni refundowane z budżetu Państwa. Środki, które otrzymuje GOPR wystarczają na zaledwie 50% naszej działalności. Resztę środków musimy pozyskać samodzielnie od sponsorów i ludzi dobrej woli. Dlatego też właśnie powołaliśmy fundację i zwracamy się do Was z prośbą o pomoc.

Dyżurki, w których na co dzień pełnią dyżury ratownicy powstały jeszcze w latach 70 i 80. Dla przykładu dyżurka w Ustrzykach Górnych istniej od 1987r. Przez ponad 30 lat próbowaliśmy, poświęcając swój czas i pieniądze, remontować je tak aby utrzymać je w dobry stanie. Niestety zawsze brakowało funduszy na generalny remont i kosztowne naprawy takie jak dach czy wymiana okien. Budżet, który posiadamy praktycznie w całości wykorzystywany jest na paliwo, sprzęt medyczny, środki transportu i opłacanie rachunków.

W chwili obecnej Grupa Bieszczadzka dysponuje czterema stacjami, w których ratownicy pełnią dyżury całodobowo. Dwie z nich wymagają kapitalnego remontu.

Zebrane fundusze chcemy przeznaczyć na remont dyżurki w Ustrzykach Górnych, a przede wszystkim na wymianę pokrycia dachowego. Jeżeli uda zebrać się większą ilość pieniędzy będziemy chcieli również dokonać wymiany okien. Bo chcemy pomagać innym….! Tak jak do tej pory za darmo i na najwyższym poziomie. Niestety żeby móc to robić musimy mieć środki finansowe na bieżącą działalność ale także na remont dyżurek, w których na co dzień pracujemy."

KILKA LICZB Z 2017 ROKU

37118 godzin – społecznychprzepracowali ratownicy ochotnicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR

337 akcji – tyle razy interweniowaliśmy w górach

136 akcji – z udziałem śmigłowca w tym 45 misji z wykorzystaniem technik linowych

12 wypraw – z udziałem specjalnie szkolonych psów GOPR

Wpłat można dokonywać pod tym linkiem: Zrzutka na stację GOPRu (kliknij)

Poza apelem o wsparcie finansowe GOPR zaprasza na cykl weekendowych spotkań z ratownikami górskimi. Od 21 lipca 2018 roku ratownicy z Grupy Bieszczadzkiej GOPR wraz z Fundacją SOS Na Ratunek, przeprowadzą cykl weekendowych spotkań z ratownikami górskimi na Połoninie Wetlińskiej w schronisku Chatka Puchatka. W ramach akcji będziemy szkolić turystów z udzielania pierwszej pomocy, AED czy zasad poruszania się po górach. Zaprezentujemy również nasz sprzęt i umożliwimy każdemu próbę jego wykorzystania. 

red.

 

Partnerzy portalu: