DŁUGIE: Strażackie manewry wszystkich jednostek OSP Gminy Jedlicze

fot. Krosno112.pl fot. Krosno112.pl

W sobotę, 27 października w Długiem ponad 70 strażaków ze wszystkich jednostek OSP z terenu gminy Jedlicze prowadziło ćwiczenia doskonalące z zakresu pożarów lasów. 

Równo o godzinie 9:00 rozpoczęły się manewry wszystkich jednostek OSP z terenu gminy Jedlicze. Ponad 3-godzinne ćwiczenia miały na celu doskonalenie technik gaśniczych przy pożarze ściółki leśnej i lasu w terenach górzystych.

13 zastępów strażaków zostało podzielone na odcinki bojowe. W pierwszym etapie ćwiczeń część jednostek miała za zadanie zbudować linię gaśniczą w jak najbliższej odległości od pożaru. Następnie zbudowano stanowisko wodne w Porębach na rzece Chlebianka i zasilano kilka ciężkich samochodów, które dowoziły wodę na miejsce pożaru.

Całość ćwiczeń utrudniał fakt, że jest to górzysty teren. Strażacy musieli poradzić sobie z dotarciem na miejsce zdarzenia i zaopatrzeniem wodnym. Ciśnienie w wężach, które pną się do góry przez kilkaset metrów jest bardzo niskie, dlatego trzeba było użyć wielu motopomp na całej długości linii zasilających, tak aby woda dopłynęła do wozów na samym szczycie góry.

Dodatkowym elementem manewrów było przećwiczenie ewakuacji z miejsca pożaru rannego strażaka.

W ćwiczeniach uczestniczyły zastępy OSP: DŁUGIE, CHLEBNA, ŻARNOWIEC, JASZCZEW, MĘCINKA, PORĘBY, PIOTRÓWKA, DOBIESZYN, POTOK, JEDLICZE, PODNIEBYLE, MODERÓWKA. 

Nad prawidłowym przebiegiem ćwiczeń czuwał Prezes ZOM-G ZOSP RM w Jedliczu dh Marek Maciejowski oraz Komendant Gminny dh Rafał Janocha. Manewry odbywały się  również pod czujnym okiem obserwatorów z Komendy Miejskiej PSP w Krośnie na czele z Naczelnikiem Wydziału Operacyjnego bryg. Mariuszem Kozakiem oraz gospodarza, a zarazem Wiceprezesa ZOP ZOSP RP w Krośnie dh Józefa Tuckiego.

Miłym akcentem ćwiczeń, była wizyta Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanty Urbanik, która w zeszłą niedzielę podczas wyborów samorządowych została wybrana na kolejną kadencję. Strażacy podziękowali za ostatnie cztery lata wspólnej pracy i życzyli kolejnych owocnych lat pracy na rzecz jedlickiego pożarnictwa.

PEŁNA FOTORELACJA PONIŻEJ

red. fot. Marcin Mikosz

Galeria

 

Partnerzy portalu: